Angelina Guskowa

Z Czarnobyl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Angelina Guskowa
11 maja 1988, Kijów. Dr Angelina Konstantynowna Guskowa oraz dr Robert Peter Gale (amerykański specjalista w zakresie badań nad transfuzją krwi i szpiku kostnego) podczas międzynarodowej konferencji poświęconej medycznym aspektom Awarii Czarnobylskiej. 

Angelina Konstantinowna Guskowa (ros. Ангелина Константиновна Гуськова; ur. 29 marca 1924 w Krasnojarsku, zm. 7 kwietnia 2015 w Moskwie) — rosyjski neurolog, neurochirurg. specjalista w leczeniu choroby popromiennej oraz w dziedzinie ochrony przed promieniowaniem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 29 marca 1924 w Krasnojarsku. Jej matka, Zoja Wasiljewna była uznaną pianistką a ojciec Konstantin Wasiljewicz doktorem nauk medycznych. Ze strony jej ojca trzy pokolenia pracowały w służbie zdrowia. W 1926 jej rodzina przeniosła się do Niżnego Tagiłu w Obwodzie Swierdłowskim. Studia medyczne ukończyła w 1946. Kontynuując tradycje rodzinne w czwartym pokoleniu. Początkowo zajmowała się zaburzeniami nerwowymi i neurochirurgią[1].

Od 1974 była ordynatorem Oddziału Radiologicznego Instytutu Biofizyki w Szpitalu Klinicznym nr 6 w Moskwie, gdzie hospitalizowano osoby dotknięte chorobą popromienną w wypadkach jądrowych z terytorium całego ZSRR.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Гуськова Ангелина Константиновна. biblioatom.ru. [dostęp 2019-05-26].