Izumrudnoje

Z Czarnobyl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plik:Kompleks 001.jpg
Zdjęcie kompleksu (źródło: marciak.pl)

Ośrodek wypoczynkowy „Szmaragdowy” (ros. база отдыха «Изумрудное») – ośrodek wypoczynkowy położony w sąsiedztwie wsi Lelew stanowiący zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców pobliskich miejscowości.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek składał się z kilkudziesięciu drewnianych domków letniskowych położonych w sosnowym lesie, na terenie podmokłym w pobliżu potoku Glinnica. Domki były ozdobione namalowanymi na ich fasadach postaciami z radzieckich bajek i kreskówek. Na przykład Lew i żółw z popularnej piosenki dla dzieci Jestem na słońcu, Wilk i zając, Kot Leopold, Wróżkowe gnomy itd[1]. Oprócz domków na terenie ośrodka znajdował się też mały sklepik, w którym można się było zaopatrzyć w podstawowe produkty oraz świetlica[2]. Najprawdopodobniej ośrodek został wybudowany w celu zapewnienia zaplecza rekreacyno-wypoczynkowego dla mieszkańców (głównie dzieci) z miast Prypeć i Czarnobyl oraz o czym świadczy jego lokalizacja dla mieszkańców pobliskiego miasteczka garnizonowego Czarnobyl-2. Cały kompleks spłonął w pożarze, który wybuchł 4 kwietnia 2020 roku.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cело Лелёв. chernobyladventure.com. [dostęp 2019-05-19].
  2. Sebastian Marciak: Ośrodek wypoczynkowy „Szmaragdowy”. marciak.pl. [dostęp 2017-07-08].
  3. Dominik Gołdyn: Pożar w Czarnobylu. Płonie 20 hektarów lasu w zamkniętej strefie. wiadomosci.radiozet.pl. [dostęp 2020-04-04].