Kopacze
Kopacze[1] (ukr. Копачі, ros. Копачи́) – nieistniejąca obecnie wieś na Ukrainie.
Spis treści
Historia[edytuj | edytuj kod]
W 1886 roku wieś zamieszkiwało 774 mieszkańców wyznania prawosławnego i 92 mieszkańców wyznania starozakonnego. W 1900 roku wieś stała się własnością Serhija Czeliszczewa.i wówczas liczyła 334 mieszkańców. We wsi znajdowała się parafialna drewniana cerkiew z 1772 roku pw. Świętej Paraskiewy która uległa zniszczeniu w 1927 roku wraz z XVIII wiecznymi ikonami. We wsi znajduje się masowa mogiła żołnierzy radzieckich poległych w czasie II wojny światowej oraz kołchoz "Ukraina"[2]. Rozkwit wsi przypadał na początek lat 80-tych co zawdzięcza miedzy innymi budowanej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, jej populacja liczyła wówczas ok. 1114 mieszkańców.
Katastrofa w Czarnobylu[edytuj | edytuj kod]
Po awarii w pobliskiej elektrowni jądrowej, wieś znalazła się w strefie dziesięciokilometrowej tzw. Czarnej Strefie (powyżej 200 µSv·h-1) i tym samym została objęta akcją przymusowej ewakuacji 3 maja 1986 roku. Jej mieszkańców przesiedlono do wsi Lehniwka w rejonie baryszowskim[3]. W wyniku skażenia przez opad promieniotwórczy w ramach eksperymentu wszystkie drewniane domostwa zostały rozebrane a następnie zakopane (podobnie jak we wsi Czystogłówka). Do dnia dzisiejszego we wsi przetrwały jedynie zabudowania miejscowego kołchozu "Ukraina" oraz kilka cmentarzy i murowanych budynków w tym m. in wiejskie przedszkole z oryginalnym gankiem kolumnowym[4]. W lecie 1986 roku w pobliżu wsi wybudowano węzeł przeładunku betonu wykorzystywany przy budowie sarkofagu.
W pobliżu wsi w sąsiedztwie stacji maszynowej kołchozu znajduje się stacja ASKP "Kopacze".
Ulice[5][edytuj | edytuj kod]
- Korolowa
- Kotowskiego
- Prypecka
- Szewczenki
Położenie[edytuj | edytuj kod]
Położona na prawym brzegu Prypeci w rejonie iwankowskim, obwodzie kijowskim. 4 km od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
Galeria[edytuj | edytuj kod]
Masowa mogiła[edytuj | edytuj kod]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Chlebowski Bronisław, Sulimierski Filip, Walewski Władysław i in.: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. I. Warszawa: Kasa im. Józefa Mianowskiego, 1880, s. 754.
- ↑ С. КОПАЧИ. memory-book.ua. [dostęp 2017-0624].
- ↑ Куда переехали жители эвакуированных населенных пунктов. chernobylpeople.ucoz.ua. [dostęp 2017-06-22].
- ↑ Chernobyl 25 years on: a poisoned landscape. theguardian.com. [dostęp 2017-06-22].
- ↑ Копачи. addyour.name. [dostęp 2017-06-22].