Sosnowy krzyż

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sosnowy krzyż w latach 90-tych

Sosnowy krzyż - drzewo z rodziny sosnowatych będące elementem pomnika wielkiej wojny ojczyźnianej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W okresie wielkiej wojny ojczyźnianej drzewo było obiektem licznych egzekucji na ludności ukraińskiej (głównie partyzantów radzieckich działających na terenie Polesia). Charakterystyczny układ gałęzi w kształcie krzyża był powszechnie wykorzystywany jako szubienica. Tuż przed nadejściem frontu w końcu 1943 oddziały partyzanckie wykorzystywały w ten sam sposób drzewo wykonując wyroki śmierci na kolaborującymi z okupantem miejscowej ludności jak i pojmanych żołnierzy SS.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie drzewo stało się symbolem walki przeciw okupantowi niemieckiemu. Pobliski teren ogrodzono a pod drzewem postawiono pomnik upamiętniający ofiary. Obiekt ten był o tyle specyficzny ze drzewo miało kształt przypominający tryzub będący herbem Ukrainy. Na początku lat 70.-tych w odległości zaledwie półtora kilometra, rozpoczęto budowę Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Po awarii[edytuj | edytuj kod]

Po ewakuacji mieszkańców drzewo znalazło się na skraju czerwonego lasu. W latach 90-tych drzewo runęło. Aby je zabezpieczyć przewieziono je do wsi Nowe Szepielicze i umieszczone w jednej z okolicznych stodół.