INSAG
Międzynarodowa Grupa Doradcza ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ang. INSAG; International Nuclear Safety Advisory Group) – międzynarodowa grupa specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego działająca pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energi Atomowej (MAEA). Jej członkowie wywodzą się z ośrodków badawczych i akademickich, organizacjach wsparcia technologicznego oraz przemysłu jądrowego[1].
Spis treści
Historia[edytuj | edytuj kod]
Grupa powstała z inicjatywy Dyrektora Generalnego MAEA w 1985. Jej zadaniem jest zapewnienie autorytatywnych porad i wskazówek dotyczących podejścia, polityki i zasad bezpieczeństwa jądrowego. W szczególności odpowiada ona za formułowanie zaleceń i opinii na temat bieżących i pojawiających się istotnych kwestii w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego. Raporty i sprawozdania grupy doradczej publikowane w raportach z serii INSAG oraz corocznych listach oceniających do Dyrektora Generalnego MAEA[1].
Raporty[edytuj | edytuj kod]
W konsekwencji wypadku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej grupa stworzyła dwa raporty podsumowujące: INSAG-1 oraz INSAG-7.
INSAG-1[edytuj | edytuj kod]
Pierwszy raport przedstawiający ustalenia grupy doradczej na spotkaniu przeglądowym w sprawie wypadku czarnobylskiego powstał we wrześniu 1986.
INSAG-7[edytuj | edytuj kod]
Celem raportu było uaktualnienie w świetle nowych faktów wcześniejszego raportu INSAG-1. Raport powstał w 1992 roku. Podtrzymał on ogólne wnioski wcześniejszego raportu na temat przyczyn awarii i ich implikacji dla bezpieczeństwa reaktorów RBMK z chłodzeniem wodnym typu Czarnobylskiego z lekkim chłodzeniem grafitowym. Jednak nowe informacje, pochodzące z badań przeprowadzonych w ówczesnym ZSRR, na temat fizycznych przyczyn wypadku, skłoniły INSAG do przesunięcia nacisku swoich wniosków z działań personelu operacyjnego na wadliwy projekt prętów kontrolnych reaktora i systemy bezpieczeństwa. Ujawniono i omówiono niedociągnięcia w zakresie regulacji i zarządzania kwestiami bezpieczeństwa w sowieckim przemyśle jądrowym. Uwzględniono w nim dwa szczegółowe sowieckie raporty o przyczynach i okolicznościach awarii w Czarnobylu, przetłumaczone na język angielski przez MAEA oraz zestawienie środków podjętych w celu zwiększenia bezpieczeństwa reaktorów RBMK[2].
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ 1,0 1,1 International Nuclear Safety Group (INSAG). iaea.org. [dostęp 2019-11-24].
- ↑ The Chernobyl Accident: Updating of INSAG-1. iaea.org. [dostęp 2019-11-24].