Sum pospolity

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szablon:Sur

Plik:Olbrzymie Sumy w Zbiorniku Wodnym EJ Czarnobyl.jpg
Dokarmianie sumów jest obowiązkową czynnością podczas wielu wycieczek do elektrowni

Szablon:Patrz Sum pospolity, sum europejski (łac. Silurus glanis, rus. сом обыкновенный) – ryba z rodziny sumowatych, drapieżnik, jedna z popularniejszych ryb żyjących z strefie czarnobylskiej. Organizm rodzimy, żyje w rzece Prypeć.

Sumy w Zonie[edytuj | edytuj kod]

Najsławniejsza populacja sumów to ryby zamieszkujące zbiornik wody chłodniczej przy elektrowni. Ciepła woda z siłowni przyciągała różne gatunki ryb, a także sprzyjała sprowadzaniu innych. Akwen został skażony po awarii, głównie cezem-137, – zanieczyszczenie to klasyfikuje się zarówno jako radiacyjne, jak i chemiczne (występowanie metali ciężkich). Sumy, jako typowe drapieżniki, są szczególnie narażone na działanie skażenia, albowiem czym wyżej w łańcuchu pokarmowym, tym większe ilości nuklidów zostają pobrane wraz z pokarmem. Z badań przeprowadzonych w latach 1995-1996, mięso drapieżników, w tym sumów, było zanieczyszczone na poziomie od 7 do 27 kilobekereli na kilogram. Największy spadek promieniowania obserwowało się w dwóch pierwszych latach po awarii. Dziesięć lat po awarii, promieniowanie u ryb spadło nawet dziesięciokrotnie.

Sumy są bardzo słabo skażone strontem-90. Spowodowane jest to tym, iż stront gromadzi się w ościach ryb roślinożernych, które padają łupem drapieżników. Jako, że taka tkanka jest trudno przyswajalna, cały pobrany wraz z pokarmem nuklid zostaje przez sumy wydalony.

Sumy są jedną z atrakcji turystycznych oraz symbolem odradzającej się przyrody Zony. Czarnobylskie osobniki osiągają wielkość do 2-3 metrów. Nie jest to, jak się czasami błędni sądzi, wynikiem mutacji spowodowanych radiacją, lecz skutkiem spokoju, praktycznie zerowego odłowu i systematycznego dokarmiania przez turystów oraz pracowników. Gatunek ten jest już przyzwyczajony do tego zwyczaju; ryby nauczyły się gromadzić w okolicach dokarmiana w porze obiadowej, kiedy to zrzucane są im resztki ludzkiego posiłku.

Szablon:Ryby