PZRO Burakówka
Punkt składowania odpadów radioaktywnych "Burakówka" (ros. Пункт захоронения радиоактивных отходов (ПЗРО) "Буряковка") - punkt składowania odpadów nisko i średnio radioaktywnych które były wykorzystywane w czasie usuwania skutków Katastrofy w Czarnobylu.
Spis treści
[ukryj]Historia
Budowę składowiska rozpoczęto we wrześniu 1986 roku, a jego eksploatację w lutym 1987 roku. Nazwa składowiska pochodzi od nazwy wsi, położonej w pobliżu.
Specyfikacja
Składowisko ma kształt prostokątnego placu o wymiarach 1200 x 700 metrów (84 ha). Na jego obszarze wykonanych jest 30 wykopów o wymiarach 50 m x 150 m wyłożonych na dnie warstwami gliny i piasku. Każdy wykop może pomieścić 30.000 m³ odpadów radioaktywnych (docelowo miało to być 22.000m³). Jest to składowisko odpadów nisko i średnio radioaktywnych (do 5 R/h) choć większość z odpadów znajdujących się tam jest nisko aktywna (do 1R/h). Oprócz mogilnika gruntowego, PSOR „Burakówka” posiada także plac – „osadnik” – dla skażonego sprzętu[1]. W południowej części składowiska znajduje się około pół tysiąca skażonych radioaktywnie pojazdów używanych przy akcji neutralizacji skutków katastrofy.
Położenie
Składowisko położone jest ok 23 kilometrów od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, od wschodu sąsiaduje z Przechowalnikiem "Wektor"
Przypisy
- Skocz do góry ↑ Informacja za FP 30HA, czyli projekt S.T.A.L.K.E.R. Socho