Czarnobyl Wiki:O Czarnobyl Wiki

Z Czarnobyl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pierwotnie pomysł założenia projektu o nazwie "Czarnobyl Wiki" stworzył użytkownik ukrywający się pod pseudonimem Amoniak. Sam projekt powstał z jego inicjatywy 6 sierpnia 2009 roku na platformie wikia.com. Koncepcja małej encyklopedii działającej na podobnych zasadach co Wikipedia w domyśle twórców zakładała usystematyzowanie informacji dotyczących Katastrofy w Czarnobylu i w założeniach miała być rozwijana przez samych użytkowników którzy (po wcześniejszej weryfikacji wiarygodności podanych źródeł i informacji) dokonywaliby edycji lub tworzenia nowych artykułów. Projekt działał nieprzerwanie przez okres dwóch lat, niestety z przyczyn nieznanych jego założyciel i równocześnie jeden z najaktywniejszych edytorów[uwagi 1] ostatecznie porzucił rozwijanie i administrowanie projektem 27 kwietnia 2011 roku (ostatnia dokonana edycja).

Po tym czasie projekt rozwijał się nadal[1] lecz coraz częściej padał ofiarą dewastacji ze strony niezarejestrowanych użytkowników lub botów reklamowych[2][3]. Z tego względu 16 maja 2014 powstała jego kontynuacja o tej samej nazwie będąca częścią większego serwisu o nazwie "Czarnobyl.pl" która rozwijana jest nadal.

Z uwagi na dalsze działania o charakterze dewastacyjnym część artykułów zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0 została zaimportowana (łącznie z historią zmian i autorami) do obecnej wiki i jest nadal rozwijana.

W związku z obawą części edytorów że aktualny projekt może w przyszłości zostać porzucony a tym samym usunięty a cała dotychczasowa treść tworzona przez użytkowników utracona, obecny właściciel (Bagration) zobowiązuje się do przeniesienia projektu na inną bezpłatną platformę lub na pierwotną "Czarnobyl Wiki" jeśli taka sytuacja nastąpiłaby.


Uwagi[edytuj kod]

  1. Przez cały okres swojej aktywności dokonał łącznie 643 edycje co klasyfikowało go wśród najbardziej aktywnych użytkowników.

Przypisy[edytuj kod]

  1. Aktywność w Czarnobyl Wiki. Czarnobyl Wiki. [dostęp 2017-01-20].
  2. Wojciech Leszczu. Czarnobyl Wiki. [dostęp 2017-01-20].
  3. Łuk. Czarnobyl Wiki. [dostęp 2017-01-20].