Notice: Template failed integrity check: /home/jvzmxxx/wiki/extensions/MobileFrontend/includes/skins/minerva.mustache in /home/jvzmxxx/wiki/includes/TemplateParser.php on line 121
Zmiany – Czarnobyl Wiki
Otwórz menu główne

Czarnobyl Wiki β

Zmiany

Arka

Dodane 1451 bajtów, 14:37, 22 kwi 2010
brak opisu edycji
[[Plik:Confinement.jpg|thumb|right|200px|Projekt nowego sarkofagu]]
'''''Łuk''''' (ukr. ''Арка''; oficjalnie: ''НБК'' – ''Новый Безопасный Конфайнмент'', pol. ''NBK/NBP''<ref>Pierwszy skrót to transkrypcja z cyrylicy, drugi zaś to skrót od nazwy polskiej. Oba występują w użytku.</ref> – ''Nowa Bezpieczna Powłoka'') – budowany projekt zastępczy dla przestarzałego [[Sarkofag]]u. Zleceniobiorcą przedsięwzięcia jest francuska spółka „[[NOVARKA]]”, utworzona specjalnie dla tego projektu. Obecnie budowane są specjalne ''szyny'', na których zostanie wznoszona dalsza konstrukcja.
 
== Konieczność przedsięwzięcia. ==
Łuk ma być wybudowany do roku 2015.Gdyby stary sarkofag zawaliłbysię, całe zgromadzone tam promieniowanie wydostało by się do atmosfery.Konieczność jest na tyle duża, że gdyby nie został wybudowany ,a stary zawaliłby się ,tereny obecnej zony znów prawdopodobnie nie nadawały by się do zamieszkania.
 
 
 
== Projekt. ==
Projekt nowego sarkofagu oparty jest głównie na specjalnych rodzajach metalu i ochronnego materiału szkłopodobnego.
 
== Problemy konstrukcyjne ==
Szyny pod Łuk muszą być budowane praktycznie od końca do środka Zony ,więc wymaga to usunięcia :
 
*Ziemi.
 
*Zepsutych maszyn.
 
*ROA(Radioaktywnych odpadów atomowych).
 
*Skażonych drzew.
 
*Niezburzonych domów i innych konstrukcji mieszkalnych.
 
Poza tym, jak widać na symulacji Łuki w prawym górnym rogu budynek w prawym dolnym rogu graniczy z podporą Łuku więc ustawienie go wymaga "anielskich umiejętności".
 
== ==
 
== Prace obecne, ukończone i do wykonania. ==
*Zburzenie/wyrwanie/usunięcie elementów na drodze do ustawienia szyn-Obecnie prawie ukończone.
 
*Wykop Ziemi i postawienie szyn-Do wykonania(planowane r.2010-2012).
 
*Złożenie Sarkofagu w granicach Zony-Do wykonania (planowane r.2011-2013).
 
*Naniesienie Łuku na stary sarkofag-Do wykonania (planowane r.2013-2015).
 
**Wszystkie dane są tylko prawdopodobieństwem i mogą różninć się od planów i zależnie od środków pieniężnych.
== Przypisy ==
{{stub}}
 
[[Kategoria:Historia]]
[[Kategoria:Miejsca]]
Anonimowy użytkownik