Aleksandr Kowalenko
Aleksandr Pietrowicz Kowalenko[1] (ros. Александр Петрович Коваленко; ur. 2 lutego 1942, zm. 25 lutego 1995[2]) – naczelnik II. wydziału reaktora (NRC-2) Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej[3].
Życiorys[edytuj | edytuj kod]
Ukończył wydział fizyczno-techniczny (FTF) Politechniki w Tomsku z tytułem inżynier-fizyk. Do 1975 roku pracował w obiekcie nr 45 Syberyjskiego Kombinatu Chemicznego (II. etap Syberyjskiej Elektrowni Jądrowej) w mieście zamkniętym Tomsk-7. Kolejno jako sekretarz Komsomołu. Pracę w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczął 21 października 1975. Zaczynał na stanowisku starszego inżyniera sterowania reaktorem (SIUR), następnie do kwietnia 1980 na stanowisku starszego inżyniera eksploatacji na I. wydziale rektora (RC-1), kolejno jako naczelnik zmiany wydziału reaktora. Od 1983 objął stanowisko zastępcy naczelnika wydziału reaktora ds. eksploatacji (ZNRC). Od 1 października 1985 jako naczelnik II. wydziału reaktora (NRC-2)[4]. Jako naczelnik zatwierdził harmonogram programu roboczego, podczas którego doszło do wypadku. Po awarii odwołany z pełnionego stanowiska. Do czasu procesu zezwolono mu na dalszą pracę w elektrowni[5]. Podczas tzw. Procesu Czarnobylskiego uznany winnym naruszenia obowiązujących procedur eksploatacyjnych reaktora w wyniku czego został skazany na trzy lata pozbawienia wolności. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów[6][7]. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej[8].
„ | - To, co się stało, jest smutne. Kiedy przybyłem do elektrowni od razu włączyłem się w ewakuację personelu ze strefy zagrożenia. Zdając sobie sprawę z beznadziejności poszukiwań zaginionego operatora Walerija Chodemczuka, wciąż miałem nadzieję na cud. Znajdowałem się w rejonie zniszczonego bloku energetycznego do momentu kiedy opuściły mnie siły. Pamiętam pierwszą noc w moskiewskiej szóstej klinice, na drzwiach oddziałów znajdowały się tabliczki z imionami naszych dzieci. Wówczas sami stwarzaliśmy zagrożenie dla personelu medycznego, będąc źródłem promieniowania. Jak mógłbym o tym zapomnieć? Czy przed zatwierdzeniem programu roboczego, byłbym w stanie dostrzec jego mankamenty? Trudno mi dzisiaj na to pytanie odpowiedzieć. Myślę, że jeśli coś zostało poczynione niezgodnie z obowiązującymi procedurami, to kwalifikuje się to do konsekwencji służbowych a nie sądowych. Czy mogłem przewidzieć że personel operacyjny, może naruszyć procedury zatwierdzonego programu? Oczywiście ze nie! (...) Proszę sąd w rozpatrywaniu mojej sprawy o uwzględnienie stanu mojego zdrowia, stanu cywilnego, posiadania małoletniego dziecka oraz wzięcie pod uwagę dotychczasową pozytywną ocenę mojej pracy |
” |
— autor, Aleksander Kowalenko, zeznianie w czasie procesu.
|
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Czornobilskie dosje KGB. Kijów: 2020.
- ↑ Kniga pamiati. chnpp.gov.ua. [dostęp 2021-11-17].
- ↑ Waldemar Siwiński: Czernobyl. Od katastrofy do procesu. Warszawa: Iskry, 1989, s. 7. ISBN 83-207-1179-7.
- ↑ Nikołaj Karpan: Czernobylskij sud. Kijów: 2001, s. 28.
- ↑ Как готовился взрыв Чернобыля. (Воспоминания В.И.Борца.) - Версии г. Припять ( Чернобыль). pripyat.com. [dostęp 2019=04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-01)].
- ↑ Reuters. Chernobyl Officials Are Sentenced to Labor Camp. „The New York Times”, 1987-07-30.
- ↑ Елена Шмараева: Радиоактивный процесс. 30 лет назад обвиняемых по делу об аварии на Чернобыльской АЭС судили прямо в зоне отчуждения. zona.media. [dostęp 2019-04-13].
- ↑ Diriektor Czernobylskoj AES Briuchanow umier nie rieabilitirowannym: otwietił za wsiech. mk.ru. [dostęp 2021-11-13].