Most śmierci
Most Śmierci (ros. Мост Смерти) – wiadukt, nad linią kolejową Czernihów-Orucz, w ciągu dawnej drogi regionalnej R-10, znajdujący się na popularnej trasie wjazdowej do Prypeci. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia.
Historia[edytuj | edytuj kod]
Wiadukt znajduje się w odległości ok. dwóch kilometrów od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jak głosi popularna miejska legenda, zaniepokojeni mieszkańcy przychodzili tutaj obserwować wydobywającą się z reaktora łunę, a w późniejszym czasie, o ile było to możliwe, rozwój sytuacji w elektrowni. Zgodnie z historią, wszyscy obserwatorzy tamtejszych wydarzeń zmarli w wyniku napromieniowania. Właśnie stąd przyjęła się nazwa „Most Śmierci”. Jest to oczywiście powielany mit gdyż w rzeczywistości żaden z mieszkańców znajdujących się w mieście 26 i 27 kwietnia nie zachorował na chorobę popromienną[1].
Promieniowanie w tamtym czasie na wiadukcie wynosiło 500-600 mR/h[2]. Przebiegająca tędy droga w kierunku Czarnobyla a dalej do Kijowa była główną drogą transportową i ewakuacyjną. Położony powyżej terenu wiadukt był wysoce zanieczyszczony radionuklidami, o czym było wiadomo jeszcze przed rozpoczęciem ewakuacji ludności. W późniejszym czasie umieszczono tutaj dwa posterunki milicji kontrolujące ruch podczas akcji likwidacyjnej.
Obecnie
Dzisiaj przez ten most prowadzone są autobusy wycieczek do Prypeci. Obecnie promieniowanie tam jest minimalne. Zaraz za wiaduktem, tuż przed wjazdem do miasta znajduje się Punkt Kontrolny "Prypeć".
Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]
- Nośność: 50 ton
- Szerokość jezdni: 9 metrów.
- Całkowita długość: 50 metrów
- Materiał: żelbet
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ "Мост смерти", Припять. postalovsky-a.livejournal.com. [dostęp 2017-06-08].
- ↑ Dla porównania średnia roczna dawka od promieniowania naturalnego dla mieszkańca Polski wynosi 250 mR.