Skazocznyj (obóz pionierski)

Z Czarnobyl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obóz w 1985 roku.
Basen.

Obóz pionierski (ros. Bywszyj pionierłagier) „Skazocznyj” (pol. „Bajkowy”) – były ośrodek wypoczynkowy Wszechzwiązkowej Organizacji Pionierskiej imienia W. I. Lenina na terenie wsi Iłownica nad rzeką Uż (Uszą)[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek przeznaczony był dla dzieci należących do organizacji Pionierów[2]. Na jego terenie znajdowało się kilka budynków kwaterunkowych (każdy z własnym balkonem), stołówka, estrada do występów rozrywkowych, basen, boiska do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, drewniana sauna oraz pole namiotowe wraz z miejscami wyznaczonymi na ognisko. Przewidziany był dla 640 dzieci[3]. Od 30 kwietnia 1986 obóz był wykorzystywany jako miejsce tymczasowego zakwaterowania personelu operacyjnego elektrowni oraz likwidatorów.
(...) 26 kwietnia postawiono przed nami zadanie przygotowania miasta do ewakuacji zaplanowanej na godzinę 18 dnia następnego. Zebrałem więc naczelników wydziałów oraz pozostałego kierownictwa i wydałem polecenie sporządzenia listy osób, które pomimo ewakuacji pozostają na terenie elektrowni. Pozostali mieli ją opuścić, a wieczorem wraz z rodzinami miasto. Zdecydowaliśmy, że cały personel operacyjny i część pracowników głównych pionów pozostanie na miejscu. Niestety, po potężnym pożarze, który wybuchł wieczorem, prawie dzień po wypadku i trwał prawie całą noc, sytuacja dozymetryczna w mieście rano 27 kwietnia gwałtownie się pogorszyła. Z tego powodu wszystkie prace przygotowawcze do ewakuacji zostały przyspieszone a ona sama rozpoczęła się o godzinie 14, a nie, jak pierwotnie planowano o 18. Personel kontynuujący pracę w elektrowni postanowiliśmy zakwaterować na terenie obozu pionierskiego „Skazocznyj” który należał do zakładu. Należy zauważyć, że obóz przewidziany był dla 640 dzieci, a my musieliśmy umieścić w nim 1200 dorosłych, z czego 941 osób było etatowymi pracownikami elektrowni. Reszta to pracownicy MSCz-126, ORSa, ochrony wewnętrznej oraz pracownicy służb pomocniczych, bez których nie można się było obejść[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sebastian Marciak: Obóz pionierski „Skazocznyj” (Bajkowy). marciak.pl. [dostęp 2022-02-12].
  2. Od lat 40. XX wieku przynależność do organizacji stała się praktycznie obowiązkowa dla wszystkich dzieci w wieku 9–14 lat.
  3. 3,0 3,1 Nużna li prawda ob awarii. W: Nikołaj Karpan: O czernobylskoj awarii. s. 407.