Tym, którzy uratowali świat
Tym, którzy uratowali świat (ros. Тем, кто спас mир) – pomnik poświęcony likwidatorom biorącym udział w usuwania skutków wypadku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej znajdujący się przy ul. Kirowa w Czarnobylu, odsłonięty 26 kwietnia 1996 roku w dziesiątą rocznicę wypadku.
Historia
Pomysł stworzenia pomnika poświęconego likwidatorom wypadku narodził się w maju 1995 roku, tuż po zakończonych obchodach dziewiątej rocznicy katastrofy. Pomysłodawcą budowy był Ołeksandr Sandryhajło[1]. We wrześniu tego samego roku, po miesiącach konsultacji, opracowywaniu szkiców wielu koncepcji, zatwierdzono roboczy projekt pomnika. 15 kwietnia 1996 pomnik ustawiono przy bramie wjazdowej do PPCz-17. W dniu dziesiątej rocznicy wypadku uroczyście go odsłonięto. Jak mówił jego projektant, Iwan Simonow, wtedy nikt nie miał nadziei, że monument stanie się centralnym obiektem w Strefie Wykluczenia, przed którym będą składane kwiaty i oddawana będzie cześć likwidatorom[2].
Pomnik
Pomnik wykonany został z betonu, stali i granitu. Składa się z dwóch części: heraldycznej i rzeźbiarskiej. Na pomniku znajduje się tabliczka z napisem w języku ukraińskim "Тим, хто врятував світ" ("Tym, którzy uratowali świat")[3].
Część heraldyczna
Część heraldyczna składa się ze stalli złożonej z dwóch trapezowych, 8-metrowych kolumn wspartych na granitowym bloku, złączonych w górnej części prawosławnym krzyżem. Poniżej umieszczono globus. U podstawy kolumn znajduje się makieta fragmentu zniszczonego budynku reaktora bloku energetycznego nr IV wraz z górującym nad nim charakterystycznym kominem wentylacyjnym. Stellę otaczają dwa pierścienie, symbolizujące dwie części strefy wykluczenia – dziesięcio- i trzydziestokilometrową. Stworzony z nich supeł jest alegorią nierozwiązywalnych problemów, spowodowanych przez wypadek.
Część rzeźbiarska
Po obu stronach steli znajdują się kompozycje rzeźbiarskie. Po lewej stronie znajdują się rzeźby przedstawiające cztery postacie: dozymetrysty, osoby poszkodowanej, lekarza pogotowia ratunkowego i pracownika elektrowni. Po prawej stronie znajdują się rzeźby strażaków[4].
W budowie wzięli udział[1]:
- ppłk. służby wewnętrznej O. Sandryhajło,
- chor. służby Wewnętrznej I. Simonow,
- sierż. służby wewnętrznej M. Simonow,
- sierż. służby wewnętrznej S. Jacenko,
- sierż. służby wewnętrznej W. Szynkewycz
Przypisy
- ↑ 1,0 1,1 Historia CzAES. chaes-1986.narod.ru. [dostęp 2020-11-28].
- ↑ Тех, кто спас мир, нужно спасать всем миром.. http://belatom.by.+[dostęp 2020-10-29].
- ↑ Мемориал пожарным погибшим на ЧАЭС. izi.travel. [dostęp 2020-10-29].
- ↑ Тем, кто спас мир. chernobyladventure.com. [dostęp 2020-10-29].