Bioroboty

Z Czarnobyl Wiki
To jest zatwierdzona wersja strony. To nie jest ostatnia jej wersja. Zobacz najnowszą wersję.
Skocz do: nawigacja, szukaj
29.jpg

Bio-roboty – potoczna nazwa jednej z grup tzw. likwidatorów skierowanych do usuwania grafitowych elementów izolacji prętów paliwowych oraz innych materiałów wysoce radioaktywnych z dachu budynku reaktora nr III.

Nazwa

Określenie to przylgnęło do jednej grup tzw. likwidatorów skierowanych od 17 września 1986 roku do usuwania radioaktywnych grafitowych elementów paliwowych z dachu budynku reaktora nr III. Ich zadaniem było zastąpienie pracy zdalnie sterowanych pojazdów, których zastosowanie było nieskuteczne ze względu na zawodność elementów elektronicznych spowodowaną wysoką dawką promieniowania oraz małą efektywność i wysokie koszty.

Wyposażenie

Ze względów bezpieczeństwa każdy z "bio-robotów" posiadał prowizorycznie wykonany kombinezon składający się z elementów ołowianych płyt, który tylko w małym stopniu zapewniał ochronę przed promieniowaniem. Ołowianymi płytami starano się ochronić klatkę piersiową, plecy, potylicę. Ponadto każdy posiadał podwójne skórzane rękawice, oraz ołowiane wkładki w butach. Był również wyposażony w gogle oraz maskę z filtrem, służącą do ochrony układu oddechowego przed wdychaniem pyłu. Cały kombinezon ważył ok 30 kg.

Akcja oczyszczania

Na dźwięk syreny na dach wybiega grupa ośmiu ludzi którzy mieli za zadanie usunięcie z dachu elementów radioaktywnych. Z uwagi na bardzo wysokie promieniowanie każdy pracujący w jego okolicach likwidator mógł przebywać tam jedynie przez 120 sekund, a w późniejszych okresach 45 sekund. W oczyszczaniu dachu udział wzięło około 3,5 tysiąca ludzi. W uznaniu zasług każdy otrzymał od armii dyplom i premię w wysokości 100 rubli, czyli mniej więcej 100 dolarów.