Port rzeczny w Czarnobylu

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj
Port rzeczny w 1946 roku. © Chornobyl.in.ua
Wczytywanie mapy…
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Port rzeczny w Czarnobylu - port żeglugi śródlądowej, położony w zatoce rzeki Prypeć w Czarnobylu, obecnie niewykorzystywany.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku mieścił się tu mały port rzeczny oraz warsztat specjalizujący się w naprawach barek i łodzi pływających po rzece Prypeć i Dniepr. Przez kolejne lata warsztat rozbudowywano powiększając go o kolejne budynki. 27 kwietnia 1920 roku w czasie trwania wojny polsko-bolszewickiej port odgrywał ważną rolę w czasie bitwy pod Czarnobylem[1]. W 1921 roku warsztaty remontowe zatrudniały ok. 200 pracowników stając się tym samym jednym z największych zakładów przemysłowych w regionie. W 1932 roku warsztaty przekształcono w stocznie remontową jako zaplecze remontowe dla floty żeglugowej Dnieprowskiego Przedsiębiorstwa Żeglugowego[2].

Stan po 1986 roku[edytuj | edytuj kod]

Po katastrofie w pobliskiej elektrowni jądrowej stocznia została zlikwidowana a sąsiadujące z nią tereny ewakuowane. Po akcji usuwania skutków awarii część jednostek biorących w niej udział została zatopiona w porcie i pozostaje tam do dziś. W kolejnych latach teren ten został włączony do zasobu kombinatu "Puszcza Czarnobylska" (dawniej "Czarnobylski Las")[2]. Od 1996 roku na tym terenie znajduje się zaplecze badawczo-produkcyjne PPS "CPZOP" (dawniej PPS "Technocentrum").

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Na stan obecny część z pozostawionych w zatoce jednostek jest w większości zatopiona. Do 2009 roku obowiązywał całkowity zakaz przebywania osób postronnych na terenie portu[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Stocznia remontowa w 1976 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skocz do góry Historia w aspektach różnych: 27 kwietnia 1920 r. – bitwa pod Czarnobylem. Zwycięstwo rzecznej Flotylli Pińskiej. blogpublika.com. [dostęp 2016-08-04].
  2. Skocz do: 2,0 2,1 Судоремонтный завод. wikimapia.org. [dostęp 2016-08-04].
  3. Skocz do góry Andrzej Urbański: Wyprawa druga do Czarnobyla - marzec 2011. andrzej56urbanski.blogspot.com. [dostęp 2016-08-04].
  4. Skocz do góry Документальные фото города. ochernobyle.at.ua. [dostęp 2016-08-11].