Czarnobyl-2
Czarnobyl-2 (ros. Чернобыль-2) – opuszczone miasteczko garnizonowe jednostki wojskowej nr 74939 odpowiedzialnej za obsługę instalacji radzieckiego strategicznego radaru pozahoryzontalnego systemu Duga. Od początku swojego istnienia obiekt był chroniony klauzulą tajności. W promieniu 5 km od obiektu obszar był zamknięty. Na mapach sztabowych obiekt był oznaczony jako obóz pionierski choć sam obiekt radarowy oficjalnie nazywany był w węzłem komunikacji radiowej[1][2][3].
Położenie
Miasteczko położone jest w odległości 11 km na północny-zachód od Czarnobyla i w tej samej odległości na południe od Prypeci.
Historia
Miasteczko garnizonowe "Czarnobyl-2" zostało wybudowane w latach 1973-75 w tym samym czasie co instalacja radaru pozahoryzontalnego w celu zapewniania zaplecza socjalnego dla personelu radaru i ich rodzin. Według szacunków miasto zamieszkiwało ok. 1000 osób (w tym personel i ich rodziny)[4]. Miasteczko posiadało jedną główną ulicę nazwaną na cześć „ojca” radzieckiej kosmonautyki Siergieja Korolowa[5].
Budynki[6]
- Pięć pięciokondygnacyjnych bloków mieszkalnych
- Szkoła średnia (posiadająca własną strzelnicę za budynkiem szkoły oraz boisko szkolne)
- Punkt medyczny (punkt apteczny)
- Akademik (na parterze znajdowała się szkoła muzyczna będąca filią szkoły muzycznej w Czarnobylu oraz poliklinika dziecięca)
- Przedszkole (posiadające plac zabaw)
- Hostel
- Lodowisko do hokeja
- Hotel
- Klub (w budynku mieściła się siłownia, kino i biblioteka)
- Centrum usługowe (w budynku mieściła się księgarnia, dom towarowy, sklep ogólnospożywczy oraz kawiarnia)
- Kotłownia
- Jednostka straży pożarnej (podlegająca bezpośrednio pod dowództwo jednostki wojskowej)
- Pralnia samoobsługowa
- Sklep z narzędziami
Wjazd do miasta strzegł posterunek kontrolny.
Katastrofa w Czarnobylu
26 kwietnia 1986 o godzinie 11;00 podjęto decyzję o czasowym wyłączeniu z eksploatacji radaru Duga, aby ochronić jego elektronikę przed uszkodzeniem, które mogło być wywołane podwyższonym promieniowaniem związanym z awarią w pobliskiej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W dniach od 27 do 30 kwietnia w miasteczku przebywali członkowie nadzwyczajnej Komisji Rządowej powołanej do zbadania skutków awarii pod przewodnictwem Borysa Szczerbiny. Ewakuacja miasta nastąpiła 27 kwietnia, w tym samym czasie co ewakuacja pobliskiej Prypeci. Na początku czerwca 1986 roku miasteczko jak i obiekt radarowy było poddane akcji dekontaminacyjnej. W późniejszym okresie powtarzano te zabiegi. Ostateczne zamknięcie obiektu nastąpiło w sierpniu 1988 roku, gdy okazało się, że z powodu wysokiego promieniowania obiekt nie będzie poprawnie funkcjonować[3].
Przypisy
- ↑ Военные объекты на территории ЧЗО. Часть 1. pikabu.ru. [dostęp 2017-05-17].
- ↑ Mapa sztabowa "Czarnobyl" M-36-25 z 1993 r., kwadrat 90-94.
- ↑ 3,0 3,1 Игорь Осипчук, Факты и комментарии: Всевидящее око сверхсекретного объекта «Чернобыль-2» фиксировало учебные запуски американских ракет, старты шаттлов и даже метеориты. fakty.ua. [dostęp 2017-05-17].
- ↑ Чернобыль -2: секретный двойник города Чернобыль. chornobyl.in.ua. [dostęp 2017-05-17].
- ↑ Chernobyl-2. Return.. pripyat.com. [dostęp 2017-05-17].
- ↑ Sebastian Marciak: Mapa Prypeci. Wyd. III. Warszawa: Sebastian Marciak, 2017. ISBN 978-83-921-395-3-9.