Igor Kazaczkow
Igor Iwanowicz Kazaczkow (ros. Игорь Иванович Казачков) – naczelnik zmiany bloku (NSB) energetycznego nr IV, 25 kwietnia 1986 roku (8:00 – 16:00)[1].
Życiorys[edytuj | edytuj kod]
Zatrudniony w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej od 1974[1].
Test turbogeneratora[edytuj | edytuj kod]
W pierwotnych założeniach programu testowego podczas tej zmiany roboczej zostać miał przeprowadzony test turbogeneratorów bloku energetycznego nr IV (ofc. "Badanie reżimu wybiegu generatora pod obciążeniem potrzeb własnych") około godziny 14. Jednak w następstwie wpłynięcia wniosku dyspozytora Kijowskiego Okręgu Energetycznego "KijewEnergo", dla zbilansowania mocy w sieci wymagane było zwiększenie mocy wytwórczej bloku co wiązało się z wstrzymaniem wyłączenia turbiny nr 8 i wstrzymaniem dalszych przygotowań[1][2].
„ | 25 kwietnia 1986 roku pracowałem na dziennej zmianie od 8:00 do 16:00. Przejąłem zmianę od Saszy Akimowa. Od rana przygotowywaliśmy się do przeprowadzania testów turbiny. O drugiej po południu zakończyliśmy niemal wszystkie przygotowania w oparciu o program testu i już zamierzaliśmy przeprowadzić ostatnią jego kluczową fazę (...) O drugiej po południu na piętnaście minut przed rozpoczęciem głównego testu zadzwonił naczelnik zmiany elektrowni – Baranow i oznajmił że test zostanie przełożony na inny termin z powodu odłączenia bloku w jakiejś elektrowni co spowodowało deficyt mocy w sieci. A nasza jednostka – dawała wtedy 500 tys. kilowatów, czyli 50% mocy musi nadal być wytwarzane. Taka sytuacja jest na ogół powszechna i występuje dość często gdyż funkcjonujemy w systemie elektroenergetycznym Ministerstwa Energii (...) Przygotowując się do eksperymentu postępowałem zgodnie z programem. Jedynym odstępstwem zawartym w programie od aktualnych instrukcji było wyłączenie systemu bezpieczeństwa. Zgodnie z tymi wytycznymi wyłączyłem system bezpieczeństwa na mojej zmianie. Wszystko zostało wydrukowane w programie testu. Zgodnie z nim realizowałem każdy punkt. (...) O godzinie 16 moje obowiązku przejął Jurij Tregub a ja wróciłem do domu w Prypeci. Oczywiście chciałem zobaczyć przeprowadzanie testu, ale dyspozytor Kijowskiego Okręgu Energetycznego nie określił jak długo będziemy zaspokajać powstały deficyt mocy więc test przełożono na „później” – miał odbyć się albo przed północą, na zmianie Treguba, albo później – na zmianie Akimowa. Nie miałem powodu aby zostać i czekać kolejne kilka lub kilkanaście godzin aby obejrzeć test. chociaż było to bardzo interesujące. Gdyby stało się to od razu, na następnej zmianie na pewno zostałbym |
” |
— autor, Igor N. Kazaczkow[3]
|
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ 1,0 1,1 1,2 Jurij Nikołajewicz Szczerbak: Czernobyl. Mokswa: Sowietskij pisatiel, 1991, s. 187. ISBN 5-265-01415-2.
- ↑ Chernobyl Accident - Appendix 1: Sequence of Events. world-nuclear.org. [dostęp 2021-03-22].
- ↑ Nikołaj Wasiljewicz Karpan: Czernobyl. Miest mirnogo atoma. 2006.