Lelew
Lelew (ros. Лелёв) – nieistniejąca wieś na Ukrainie na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.
Spis treści
Położenie[edytuj | edytuj kod]
Wieś znajduje się na północ od Czarnobyla, przy dawnej drodze regionalnej R10. Położona jest na terenie bagiennym i otoczona wzgórzami. Na północ mieścił się ośrodek wypoczynkowy „Szmaragdowy”.
Historia[edytuj | edytuj kod]
Pierwsze pisemne wzmianki o wsi pochodzą z 1648. Wówczas liczyła ona 27 dworów. Nazwa wsi pochodzi od nazwy gatunku niewielkiego ptaka nocnego Lelek. W odległości około kilometra w kierunku północnym znajdowała się starożytna ruska osada datowana na okres XII - XIII w. Zajmowała ona wówczas obszar rozmiary 80 na 60 metrów. Podczas badań i wykopalisk archeologicznych znaleziono tam fragmenty ceramiki z kultur Środkowego Dniepru i Milogradu. Obecnie śladami po tej osadzie są potężne mury o wysokości do dwóch metrów i fosa. W 1832 wieś należała do majątku Szepielicko-Owruckiego klasztoru Bazylianów. W 1887 wieś zamieszkiwało 480 osób, w 1900 już 631 osób. W tym okresie istniała również miejscowa szkoła[1]. Znajdowała się tu także rada wiejska wsi Kopacze.
Katastrofa czarnobylska[edytuj | edytuj kod]
Przed wypadkiem w pobliskiej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej wieś zamieszkiwało 1233 osób. Znalazła się ona w strefie o promieniu 10 km do elektrowni (8.93 km) i została ewakuowana 2 lub 3 maja. Mieszkańców przesiedlono do wsi Niedra w rejonie baryszowskim. W okresie usuwania skutków wypadku na jej terenie funkcjonował punkt kontrolny „Lelew”, PUSO oraz mogilnik biologiczny w którym zostały pogrzebane odstrzelone zwierzęta domowe i hodowlane. Oficjalnie wieś została usunięta z rejestrów w 1999.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Cело Лелёв. chernobyladventure.com. [dostęp 2019-05-19].