Cmentarz Mitiński: Różnice pomiędzy wersjami
m |
|||
| (Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 3 użytkowników) | |||
| Linia 18: | Linia 18: | ||
|[[Walery Chodemczuk|Chodemczuk, Walery Ilicz]] (Ходемчук, Валерий Ильич) | |[[Walery Chodemczuk|Chodemczuk, Walery Ilicz]] (Ходемчук, Валерий Ильич) | ||
|[[Plik:6545645.jpg|centruj|bezramki|209x209px]] | |[[Plik:6545645.jpg|centruj|bezramki|209x209px]] | ||
| − | |1953.03.24, Krapiwnoje, (Ukraińska SRR) | + | |1953.03.24, |
| + | Krapiwnoje, (Ukraińska SRR) | ||
|1986.04.26, Prypeć (Czarnobylska Elektrownia Jądrowa) | |1986.04.26, Prypeć (Czarnobylska Elektrownia Jądrowa) | ||
|Nieznana, najprawdopodobniej w wyniku eksplozji | |Nieznana, najprawdopodobniej w wyniku eksplozji | ||
| Linia 50: | Linia 51: | ||
|- style="background-color:Silver" | |- style="background-color:Silver" | ||
|[[Wiktor Kibenok|Kibenok, Wiktor Mikołajewicz]] (Кибенок, Виктор Николаевич) | |[[Wiktor Kibenok|Kibenok, Wiktor Mikołajewicz]] (Кибенок, Виктор Николаевич) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Wiktor Kibenok - Cmentarz Mitiński.jpg|centruj|bezramki|198x198px]] |
|1963.02.17, Iwaniwka (Ukraińska SRR) | |1963.02.17, Iwaniwka (Ukraińska SRR) | ||
| Linia 59: | Linia 60: | ||
|- style="background-color:Silver" | |- style="background-color:Silver" | ||
|[[Władimir Prawik|Prawik, Władimir Pawłowicz]] (Правик, Владимир Павлович) | |[[Władimir Prawik|Prawik, Władimir Pawłowicz]] (Правик, Владимир Павлович) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Władimir Prawik - Cmentarz Mitiński.jpg|centruj|bezramki|199x199px]] |
|1962.06.13, Czarnobyl (Ukraińska SRR) | |1962.06.13, Czarnobyl (Ukraińska SRR) | ||
|1986.05.11, Moskwa | |1986.05.11, Moskwa | ||
| Linia 67: | Linia 68: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Anatolij Kurguz|Kurguz, Anatolij]] (Кургуз, Анатолий Харлампиевич) | |[[Anatolij Kurguz|Kurguz, Anatolij]] (Кургуз, Анатолий Харлампиевич) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Kurguz.jpg|centruj|bezramki|202x202px]] |
|1957.06.12, Krasnowiczi (Rosyjska FSRR) | |1957.06.12, Krasnowiczi (Rosyjska FSRR) | ||
|1986.05.12, Moskwa | |1986.05.12, Moskwa | ||
| Linia 74: | Linia 75: | ||
| | | | ||
|- style="background-color:Silver" | |- style="background-color:Silver" | ||
| − | |[[Wasilij | + | |[[Wasilij Ignatenko|Ignatenko, Wasilij Iwanowicz]] (Игнатенко, Василий Иванович) |
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Ignatenko.jpg|centruj|bezramki|210x210px]] |
|1961.03.13, Spericze (Białoruska SRR) | |1961.03.13, Spericze (Białoruska SRR) | ||
|1986.05.13, Moskwa | |1986.05.13, Moskwa | ||
| Linia 83: | Linia 84: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Iwan Orłow|Orłow, Iwan Lukicz]] (Орлов, Иван Лукич) | |[[Iwan Orłow|Orłow, Iwan Lukicz]] (Орлов, Иван Лукич) | ||
| − | | | + | | |
| − | |1945.01.10 | + | |1945.01.10, |
|1986.05.13, Moskwa | |1986.05.13, Moskwa | ||
|Zespół ostrej choroby popromiennej | |Zespół ostrej choroby popromiennej | ||
| Linia 91: | Linia 92: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Wiaczesław Brażnik|Brażnik, Wiaczesław Stiepanowicz]] (Бражник, Вячеслав Степанович) | |[[Wiaczesław Brażnik|Brażnik, Wiaczesław Stiepanowicz]] (Бражник, Вячеслав Степанович) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Brazhnik.jpg|centruj|bezramki|210x210px]] |
|1957.05.03, Atbasar (Kazachska SRR) | |1957.05.03, Atbasar (Kazachska SRR) | ||
|1986.05.14, Moskwa | |1986.05.14, Moskwa | ||
| Linia 140: | Linia 141: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Wiktor Proskuriakow|Proskuriakow, Wiktor Wasiljewicz]] (Проскуряков, Виктор Васильович) | |[[Wiktor Proskuriakow|Proskuriakow, Wiktor Wasiljewicz]] (Проскуряков, Виктор Васильович) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Proskuryakov.jpg|centruj|bezramki|209x209px]] |
|1955.04.09, Swobodny (Rosyjska FRR) | |1955.04.09, Swobodny (Rosyjska FRR) | ||
|1986.05.17, Moskwa | |1986.05.17, Moskwa | ||
| Linia 156: | Linia 157: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Anatolij Szapowałow|Szapowałow. Anatolij Iwanowicz]] (Шаповалов, Анатолий Иванович) | |[[Anatolij Szapowałow|Szapowałow. Anatolij Iwanowicz]] (Шаповалов, Анатолий Иванович) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Szapowalow.jpg|centruj|bezramki|210x210px]] |
|1941.04.06, Kirwograd (Ukraińska SRR) | |1941.04.06, Kirwograd (Ukraińska SRR) | ||
|1986.05.19, Moskwa | |1986.05.19, Moskwa | ||
| Linia 164: | Linia 165: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Anatolij Baranow|Baranow, Anatolij Iwanowicz]] (Баранов, Анатолий Иванович) | |[[Anatolij Baranow|Baranow, Anatolij Iwanowicz]] (Баранов, Анатолий Иванович) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Baranov.jpg|centruj|bezramki|210x210px]] |
|1953.06.13, Ciurupińsk (Ukraińska SRR) | |1953.06.13, Ciurupińsk (Ukraińska SRR) | ||
|1986.05.20, Moskwa | |1986.05.20, Moskwa | ||
| Linia 182: | Linia 183: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Jekaterina Iwanienko|Iwanienko, Jekaterina Aleksandrowna]] (Иваненко, Екатерина Александровна) | |[[Jekaterina Iwanienko|Iwanienko, Jekaterina Aleksandrowna]] (Иваненко, Екатерина Александровна) | ||
| − | |[[Plik:Ivanenko.jpg|centruj|bezramki| | + | |[[Plik:Ivanenko.jpg|centruj|bezramki|209x209px]] |
| − | |1932.09.11, (Białoruska SRR). | + | |1932.09.11, |
| + | (Białoruska SRR). | ||
|1986.05.26, Moskwa | |1986.05.26, Moskwa | ||
|Zespół ostrej choroby popromiennej | |Zespół ostrej choroby popromiennej | ||
| Linia 191: | Linia 193: | ||
|[[Jurij Konował|Konował, Jurij Iwanowicz]] (Коновал, Юрий Иванович) | |[[Jurij Konował|Konował, Jurij Iwanowicz]] (Коновал, Юрий Иванович) | ||
|[[Plik:Konoval.jpg|centruj|bezramki|210x210px]] | |[[Plik:Konoval.jpg|centruj|bezramki|210x210px]] | ||
| − | |1942.01.01, Ust-Pier, (Rosyjska FRR). | + | |1942.01.01, |
| + | Ust-Pier, (Rosyjska FRR). | ||
|1986.05.28, Moskwa | |1986.05.28, Moskwa | ||
|Zespół ostrej choroby popromiennej | |Zespół ostrej choroby popromiennej | ||
| Linia 198: | Linia 201: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Anatolij Sitnikow|Sitnikow, Anatolij Andrejewicz]] (Ситников, Анатолий Андреевич) | |[[Anatolij Sitnikow|Sitnikow, Anatolij Andrejewicz]] (Ситников, Анатолий Андреевич) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Sitnikov.jpg|centruj|bezramki|208x208px]] |
|1940.01.20, Woskresenka (Rosyjska SRR). | |1940.01.20, Woskresenka (Rosyjska SRR). | ||
|1986.05.30, Moskwa | |1986.05.30, Moskwa | ||
| Linia 206: | Linia 209: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Walery Pierewaczenko|Pierewaczenko, Walery Iwanowicz]] (Перевозченко, Валерий Иванович) | |[[Walery Pierewaczenko|Pierewaczenko, Walery Iwanowicz]] (Перевозченко, Валерий Иванович) | ||
| − | |[[Plik:Perevozchenko.jpg|centruj|bezramki| | + | |[[Plik:Perevozchenko.jpg|centruj|bezramki|209x209px]] |
|1947.05.06, Starodub (Rosyjska FRR) | |1947.05.06, Starodub (Rosyjska FRR) | ||
|1986.06.13, Moskwa | |1986.06.13, Moskwa | ||
| Linia 214: | Linia 217: | ||
|- style="background-color:Grey" | |- style="background-color:Grey" | ||
|Popow, Gieorgij Iłłarionowicz (Попов, Георгий Илларионович) | |Popow, Gieorgij Iłłarionowicz (Попов, Георгий Илларионович) | ||
| − | | | + | | |
|1940.02.21 | |1940.02.21 | ||
|1986.06.13, Moskwa | |1986.06.13, Moskwa | ||
| Linia 222: | Linia 225: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|Wierszinin, Jurij Anatoljewicz (Вершинин, Юрий Анатольевич) | |Wierszinin, Jurij Anatoljewicz (Вершинин, Юрий Анатольевич) | ||
| − | |[[Plik:Vershinin.jpg|centruj|bezramki| | + | |[[Plik:Vershinin.jpg|centruj|bezramki|211x211px]] |
|1959.05.22, Zujewskaja (Rosyjska SRR) | |1959.05.22, Zujewskaja (Rosyjska SRR) | ||
|1986.07.21, Moskwa | |1986.07.21, Moskwa | ||
| Linia 238: | Linia 241: | ||
|- style="background-color:Gainsboro" | |- style="background-color:Gainsboro" | ||
|[[Klawdija Łuzganowa|Łuzganowa, Klawdija Iwanowna]] (Лузганова, Клавдия Ивановна) | |[[Klawdija Łuzganowa|Łuzganowa, Klawdija Iwanowna]] (Лузганова, Клавдия Ивановна) | ||
| − | |[[Plik: | + | |[[Plik:Luzganova.jpg|centruj|bezramki|210x210px]] |
| − | |1927.05.09 | + | |1927.05.09, |
|1986.07.31, Moskwa | |1986.07.31, Moskwa | ||
|Zespół ostrej choroby popromiennej, szacowana otrzymana dawka: 6 Gy (600 rad) | |Zespół ostrej choroby popromiennej, szacowana otrzymana dawka: 6 Gy (600 rad) | ||
Wersja z 23:42, 22 cze 2019
Cmentarz Mitino (ros. Митинское кладбище) - cmentarz położony w północno-zachodniej części Moskwy.
Historia
Powstał 15 września 1978 roku. Na jego terenie znajduje się powstała w 1998 roku kaplica prawosławna Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”. Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,080,000 m2 i jest miejscem pochówku 28 ofiar awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Znajdują się tam również miejsca pochówku znanych mieszkańców Moskwy. 26 kwietnia 1993 roku na terenie cmentarza odsłonięto pomnik ku czci ofiar awarii, którego twórcami byli: rzeźbiarz - A. Kowalczuk oraz architekt - W. Korsi.
Pochowani
| Nazwisko i imię | Zdjęcie | Data i miejsce urodzenia | Data i miejsce śmierci | Przyczyna śmierci | Pełniona funkcja | Opis |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Chodemczuk, Walery Ilicz (Ходемчук, Валерий Ильич) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1953.03.24,
Krapiwnoje, (Ukraińska SRR) |
1986.04.26, Prypeć (Czarnobylska Elektrownia Jądrowa) | Nieznana, najprawdopodobniej w wyniku eksplozji | Starszy operator głównej pompy obiegowej reaktora nr 4. | Jego miejsce pamięci znajduje się w budynku reaktora nr IV a symboliczny grób na Cmentarzu Mitińskim w Moskwie |
| Szaszenok, Władimir Nikołajewicz
(Шашенок, Владимир Николаевич) |
Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1951.04.21, Szczucha Hrebla (Ukraińska SRR) | 1986.04.26, Prypeć | Przerwanie rdzenia kręgowego, obrażenia wielonarządowe, oparzenia termiczne i popromienne | Pracownik "Atomenergonaladka" (podwykonawca CEJ), kierownik systemu automatyzacji | Zmarł w godzinach rannych w szpitalu w Prypeci. Został pochowany 29 kwietnia na cmentarzu we wsi Czystogłówka. W 1988 roku ekshumowany i przeniesiony na cmentarz Mitino w Moskwie. |
| Akimow, Aleksandr Fiodorowicz (Акимов, Александр Фёдорович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1953.05.06, Nowosybirsk (Rosyjska FSRR) | 1986.05.10, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej, poparzone 100% powierzchni ciała, otrzymana dawka: 15 Gy (1,500 rad) | Kierownik zmiany bloku nr IV | |
| Tiszura, Władimir Iwanowicz (Тищура, Владимир Иванович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1959.12.15, Leningrad (Rosyjska FSRR) | 1986.05.10, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Sierżant, Samodzielna Zmilitaryzowana Jednostka Straży Pożarnej nr 6 (SWPCz-6) w Prypeci | |
| Kibenok, Wiktor Mikołajewicz (Кибенок, Виктор Николаевич) | 1963.02.17, Iwaniwka (Ukraińska SRR) | 1986.05.11, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Porucznik. dowódca Samodzielnej Zmilitaryzowanej Jednostki Straży Pożarnej nr 6 (SWPCz-6) w Prypeci | ||
| Prawik, Władimir Pawłowicz (Правик, Владимир Павлович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1962.06.13, Czarnobyl (Ukraińska SRR) | 1986.05.11, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Porucznik. dowódca zmiany Zmilitaryzowanej Jednostki Straży Pożarnej nr 2 (WPCz-2) w Prypeci | |
| Kurguz, Anatolij (Кургуз, Анатолий Харлампиевич) | 1957.06.12, Krasnowiczi (Rosyjska FSRR) | 1986.05.12, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Starszy operator reaktora | ||
| Ignatenko, Wasilij Iwanowicz (Игнатенко, Василий Иванович) | 1961.03.13, Spericze (Białoruska SRR) | 1986.05.13, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Sierżant. dowódca oddziału Samodzielnej Zmilitaryzowanej Jednostki Straży Pożarnej nr 6 (SWPCz-6) w Prypeci | ||
| Orłow, Iwan Lukicz (Орлов, Иван Лукич) | 1945.01.10, | 1986.05.13, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Fizyk | ||
| Brażnik, Wiaczesław Stiepanowicz (Бражник, Вячеслав Степанович) | 1957.05.03, Atbasar (Kazachska SRR) | 1986.05.14, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Starszy operator turbiny | ||
| Kudriawcew, Aleksandr Giennadijewicz (Кудрявцев, Александр Геннадиевич) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1958.12.01, Kirow (Rosyjska FRR) | 1986.05.14, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Starszy inżynier kontroli reaktora | |
| Waszczuk Nikołaj Wasiljewicz (Ващук, Николай Васильевич ) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1959.06.05, Wielka Hajcza (Ukraińska SRR) | 1986.05.14, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Sierżant, dowódca oddziału Samodzielnej Zmilitaryzowanej Jednostki Straży Pożarnej nr 6 w Prypeci. | |
| Toptunow Leonid Fiodorowicz (Топтунов, Леонид Федорович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1960.08.16, Mykołajiwka (Ukraińska SRR) | 1986.05.14, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej,
otrzymana dawka: 7 Gy (700 rad) |
Starszy inżynier kontroli sterowania reaktorem | |
| Titienok, Nikołaj Iwanowicz (Титенок, Николай Иванович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1962.12.05, Mykołajiwka (Ukraińska SRR) | 1986.05.14, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Strażak, Samodzielna Zmilitaryzowana Jednostka Straży Pożarnej nr 6 w Prypeci. | |
| Łopatiuk. Wiktor Iwanowicz (Лопатюк, Виктор Иванович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1960.08.22, Lelew (Ukraińska SRR) | 1986.05.17, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Elektryk | |
| Proskuriakow, Wiktor Wasiljewicz (Проскуряков, Виктор Васильович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1955.04.09, Swobodny (Rosyjska FRR) | 1986.05.17, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Naczelny inżynier kontroli sterowania reaktorem | |
| Diegtiarienko, Wiktor Michajłowicz (Дегтяренко, Виктор Михайлович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1954.08.10, Riazań (Rosyjska FRR) | 1986.05.19, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Operator reaktora | |
| Szapowałow. Anatolij Iwanowicz (Шаповалов, Анатолий Иванович) | 1941.04.06, Kirwograd (Ukraińska SRR) | 1986.05.19, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Elektryk | ||
| Baranow, Anatolij Iwanowicz (Баранов, Анатолий Иванович) | 1953.06.13, Ciurupińsk (Ukraińska SRR) | 1986.05.20, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Starszy elektryk | ||
| Pierczuk, Konstantin Grigoriewicz (Перчук, Константин Григорьевич) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1952.11.23, Magadan (Rosyjska FRR) | 1986.05.20, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej
otrzymana dawka: 10 Gy (1,000 rad) |
Starszy operator turbiny | |
| Iwanienko, Jekaterina Aleksandrowna (Иваненко, Екатерина Александровна) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1932.09.11,
(Białoruska SRR). |
1986.05.26, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Pracownik ochrony elektrowni | |
| Konował, Jurij Iwanowicz (Коновал, Юрий Иванович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1942.01.01,
Ust-Pier, (Rosyjska FRR). |
1986.05.28, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Elektryk | |
| Sitnikow, Anatolij Andrejewicz (Ситников, Анатолий Андреевич) | 1940.01.20, Woskresenka (Rosyjska SRR). | 1986.05.30, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej otrzymana dawka: 15 Gy (1,500 rad) | Zastępca naczelnego inżyniera | ||
| Pierewaczenko, Walery Iwanowicz (Перевозченко, Валерий Иванович) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1947.05.06, Starodub (Rosyjska FRR) | 1986.06.13, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Kierownik zmiany (sekcja reaktorowa) | |
| Popow, Gieorgij Iłłarionowicz (Попов, Георгий Илларионович) | 1940.02.21 | 1986.06.13, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej | Pracownik fabryki turbin "Turboatom" w Charkowie (podwykonawca CEJ) | ||
| Wierszinin, Jurij Anatoljewicz (Вершинин, Юрий Анатольевич) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1959.05.22, Zujewskaja (Rosyjska SRR) | 1986.07.21, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej otrzymana dawka: 10 Gy (1,000 rad) | Operator turbin | |
| Nowik, Aleksandr Wasiljewicz (Новик, Александр Васильевич) | Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku |
1961.08.11, (Ukraińska SRR) | 1986.07.26, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej otrzymana dawka: 10 Gy (1,000 rad) | Operator turbin | |
| Łuzganowa, Klawdija Iwanowna (Лузганова, Клавдия Ивановна) | 1927.05.09, | 1986.07.31, Moskwa | Zespół ostrej choroby popromiennej, szacowana otrzymana dawka: 6 Gy (600 rad) | Pracownik ochrony elektrowni |