Janów (wieś)

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj

Janów - dawna, nieistniejąca już wieś na Ukrainie w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś znajduje się na południe od miasta Prypeć i na zachód od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Na terenie wsi znajduje się stacja kolejowa o tej samej nazwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się w dokumentach datowanych na XVIII wiek. W konsekwencji operacji czernihowsko-prypeckiej, w dniach od 3 do 15 października 1943 roku w rejonie toczyły się ciężkie walki pomiędzy armii radzieckimi i niemieckimi. Na terenie wsi znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy radzieckich poległych w czasie walk oraz pomnik bohaterów walki o wolność. Znajduje się tu także pominik poległego 9 października w rejonie wsi Zalesie, odznaczonego pośmiertnie tytułem Bohatera Związku Radzieckiego sierżanta gwardii Nikołaj Andriejewicza Pietrowa[1]. W 1986 roku wieś zamieszkiwało ok 100 osób. Od 1970 roku do początku lat 80-tych należała administracyjne do (już nieistniejącego) rejonu czarnobylskiego. Następnie stała się administracyjnie podległy miastu Prypeć (miasto wydzielone z rejonu).

Katastrofa w Czarnobylu[edytuj | edytuj kod]

W związku z awarią w Czarnobylskiej elektrowni Jądrowej mieszkańcy wsi zostali ewakuowani 27 kwietnia 1986 roku. Z powodu braku możliwości skutecznej dekontaminacji budynków zostały one zburzone i pochowane w zbiorowych dołach w grudniu 1987 roku. Wieś została wykreślona z rejestrów z dniem 1 kwietnia 2003 roku.
  1. Błąd w składni szablonu {{Cytuj stronę}}. Brak podanego tytułu cytowanej strony (parametr tytuł=|).