Janów (stacja kolejowa)

Z Czarnobyl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pociąg pasażerski na bocznicy kolejowej stacji Janów. W tle widoczny zarys punktowca przy ul. Łesi Ukrainki 1a. 

Stacja kolejowa Janów - opuszczona stacja kolejowa na Ukrainie w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa stacji pochodzi od nazwy wsi Janów w pobliżu której została wybudowana. Została oddana do użytku w 1925 roku jako część trasy Koleji Południowo-Zachodniej. Od 1929 roku stała się częścią linii kolejowej Czernihów-Orucz[1]. Od początku lat 70-tych XX wieku była intensywnie wykorzystywana przy budowie miasta Prypeć i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Położona na obrzeżach miasta pełniła funkcję głównej stacji zarówno dla ruchu pasażerskiego jak i towarowego[2]. Dla ruchu pasażerskiego obsługiwała także długodystansowy pociąg ekspresowy Chmielnicki-Moskwa[3][4]. Do 29 kwietnia 1986 roku obsługiwała regularny ruch pasażerski.

27 kwietnia 1986 roku ze stacji odjechały dwa spalinowe składy wywożąc ewakuowaną ludność. Po awarii w 1986 roku w pobliskiej elektrowni jądrowej ruch pasażerski na tej trasie został zlikwidowany a stacja była wykorzystywana jako baza przeładunkowa. Trasa od stacji Semichody do Sławutycza została zelektryfikowana w 1988 roku. Obecnie stacja nie jest już wykorzystywana a trasa Janów-Semichody jest częściowo zdemontowana[5]. Stacja została oficjalnie wykreślona z rejestrów 1 kwietnia 2003 roku. W 2010 roku budynek stacji został odnowiony.

Infrastruktura stacji składała się z trzech torów ładunkowych oraz torów stacyjnych. Znajdował się tam także magazyn dla ropy w cysternach i innych towarów dla zakładów przemysłowych w Prypeci

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Radioactive Railroad: A journey through the Chornobyl Exclusion Zone. radioactiverailroad.com. [dostęp 2017-06-08].
  2. Yanov railway station. chernobylgallery.com. [dostęp 2015-06-08].
  3. The Ovruch to Chernihiv Rail Link (Radioactive Railroad)
  4. "Permanently Contaminated: The Railroad Graveyard" (Radioactive Railroad)
  5. Yanov Railway Station on chernobylzone.com.ua