Robert Gale

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Peter Gale (ur. 11 października 1945) – amerykański lekarz i badacz medycyny. Szerzej znany z badań nad białaczką i innymi zaburzeniami szpiku kostnego.

Katastrofa czarnobylska[edytuj | edytuj kod]

W 1986, kierował oddziałem transplantacji szpiku kostnego w UCLA Medical Center (obecnie Ronald Reagan UCLA Medical Center) w Los Angeles. Gdy pierwsze szczątkowe informacje o wypadku pojawiły się w zachodnich mediach, skontaktował się ze znanym z bliskich relacji ze Związkiem Radzieckim, filantropem i przemysłowcem Armandem Hammerem aby poprosić go o pomoc w pośredniczeniu w rozmowach z ZSRR w sprawie wsparcia medycznego w leczeniu ofiar wypadku. Głownie dzięki osobistej interwencji Hammera, znalazł się wraz z innymi lekarzami po południu 1 maja w samolocie do Moskwy[1].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Powszechnie uważa się, że metoda leczenia poszkodowanych stosowana przez Gale'a była zbyt eksperymentalna, tym samym nie przetestowana aby była skuteczna. Na 13 pacjentów którym dokonano przeszczepów szpiku szpiku kostnego tylko dwóch pacjentów powróciło do zdrowia. W tym samym czasie lekarze w Kijowie wykonali przeszczepu 11 pacjentów i wszyscy przeżyli. W obu grupach dawki które przyjęli pacjenci były podobne. Dla przykładu strażacy z WPCz-2 działający na tym samym obszarze operacyjnym (górna konstrukcja budynku reaktora bloku energetycznego nr III), zostali podzieleni na dwie grupy. Część trafiła na leczenie do Moskwy (m.in Władimir Prawik) a część do Kijowa (m. in. bracia Iwan i Leonid Szawriej). Wszyscy którzy byli hospitalizowani w Kijowie przeżyli. Różnica w leczenie polegała na tym, że dr Gale w Moskwie stosował metodę leczenie nowotworu (tłumienie pierwotnego szpiku i przeszczepianie nowego), podczas gdy Leonid Kindzielski z Kijowa stosował leczenie cytostatykiem (przeszczepianie nowego szpiku do żywego oryginalnego w celu wsparcia jego wymiany).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert E. Ebel: Chernobyl and Its Aftermath: A Chronology of Events. Waszyngton: 1994, s. 29. ISBN 0-89206-302-5.