Zalew Janowski

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na wody Zatoki Janowskiej (lata 80-te)
Przewidywany wygląd kolejnej mikrodzielnicy miasta wraz z zatoką w latach 90-tych.
Zatoka Janowska w pierwszej połowie lat 80. na mapie sztabowej M-36-13-B

Zalew Janowski (ros. Яновский залив), Zatoka Janowska (do 1986) – sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ok. 0,85 km2, (ok. 0,91 km2 w 1986) zlokalizowany w Prypeci nad rzeką o tej samej nazwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w tym miejscu istniała naturalna zatoka oraz tereny podmokłe. W 1975 aby umożliwić wpływanie większym jednostkom pasażerskim stworzono kanał o długości ok. 900 metrów tworząc u jego wylotu małą zatokę oraz port rzeczny. W latach 1982-85 w wyniku prac przygotowawczych do budowy kolejnej dzielnicy pogłębiono oraz poszerzono istniejącą zatokę. Do czasu ewakuacji obszar był wykorzystany w celach rekreacyjnych oraz transportowych. Po wypadku w pobliskiej elektrowni jądrowej aby ograniczyć wymianę wód pomiędzy wodami zatoki a rzeki wybudowano w jego północnej części groblę tworząc tym samym zalew.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa obecnego zalewu pochodzi od sąsiedniej wsi o tej samej nazwie.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Wody zatoki stanowiły ważny element transportu rzecznego w regionie. Nad jego wodami znajdował się port przeładunkowy oraz przystanek rzeczny. W latach 80-tych istniało stałe połączenie rzeczne na trasie Kijów - Mozyr, które obsługiwały wodoloty "Rakieta", Meteor oraz Woschod[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Навигация на реке Припять до аварии на ЧАЭС.. infoflotforum.ru. [dostęp 2019-07-27].