Most śmierci

Z Czarnobyl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
1863 3.jpg
Wczytywanie mapy…
2126221 900.jpg

Most Śmierci (ros. Мост Смерти) – wiadukt, nad linią kolejową Sławutycz-Semichody, znajdujący się na popularnej trasie wjazdowej do Prypeci. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Strefie Wykluczenia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się on w odległości ok. 2 km od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jak głosi popularna miejska legenda, zaniepokojeni mieszkańcy przychodzili tutaj obserwować wydobywającą się z reaktora łunę, a w późniejszym czasie, o ile było to możliwe, rozwój sytuacji w elektrowni. Zgodnie z historią, wszyscy obserwatorzy tamtejszych wydarzeń zmarli. Właśnie stąd przyjęła się nazwa „Most Śmierci”. Jest to oczywiście powielany mit gdyż w rzeczywistości żaden z mieszkańców znajdujących się w mieście 26 i 27 kwietnia nie zachorował na chorobę popromienną[1].

Promieniowanie w tamtym czasie wynosiło 500-600 R/h, czyli pół godziny ekspozycji w tym miejscu mogło spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Przebiegająca tędy droga w kierunku Czarnobyla a dalej do Kijowa była główną drogą transportową i ewakuacyjną. Położony powyżej terenu wiadukt był wysoce radioaktywny, o czym wiedzieli wojskowi jeszcze przed rozpoczęciem ewakuacji ludności. W późniejszym czasie umieszczono tutaj dwa posterunki milicji kontrolujące ruch podczas akcji likwidacyjnej.

Obecnie

Dzisiaj przez ten most prowadzone są autobusy wycieczek do Prypeci. Obecnie promieniowanie tam jest minimalne. Zaraz za wiaduktem, tuż przed wjazdem do miasta znajduje się Punkt Kontrolny "Prypeć".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Мост смерти", Припять. postalovsky-a.livejournal.com. [dostęp 2017-06-08].