Centrala sterowania blokiem

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj
Centrala sterowania blokiem.jpg

Centrala sterowania blokiem (ros. Блочный щит управления (БЩУ); tzw. sterownia) - pomieszczenie kontrolne służące do sterowania pracą wszystkich urządzeń bloku oraz koordynowania i nadzorem ich działania[1].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem centrali sterowania blokiem jest sterowania i nadzorowanie pracy całego bloku energetycznego, zwłaszcza pracą reaktora oraz turbogeneratorów. Ponadto odpowiada ona za uruchomienie i wyłączenie reaktora, sterowaniem pracy turbogeneratorów, zdalnym sterowaniem nad systemami bezpieczeństwa oraz sterowaniem systemami pomocniczymi[1].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Pomieszczenie centrali wyposażone jest w pionowe panele oraz nachylone konsole na których znajdują się instrumenty kontrolne i monitorujące. Te konsole i panele są umieszczone kształt łuku w celu zapewnienia lepszej widoczności. Po prawej i lewej stronie paneli znajdują się panele nieoperacyjnego obwodu z urządzeniami do ochrony kotła, turbiny oraz generatora. Ponadto centrala składa się z części operacyjnych i nieoperacyjnych. W części operacyjnej znajdują się konsole, panele ze sterowaniem a w części nieoperacyjnej znajdują się panele kontroli okresowej, kontrola elektroniczna, kontrola logiczna, ochrona technologiczna. Pomieszczenia centrali sterowania blokiem są dźwiękoszczelne i zaopatrzone w klimatyzację[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Centrala sterowania blokiem w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej znajduje się pomiędzy głównym budynkiem hali reaktora a maszynownią.

Naczelnicy zmiany bloku nr IV[edytuj | edytuj kod]

26 kwietnia 1986[edytuj | edytuj kod]

26 kwietnia w BSzCzU-4 znajdowało się kilkanaście osób. Za zgodą Akimowa w sterowni pozostała również część zmiany nr 4, która zakończyła pracę o północy. W oparciu o istniejące źródła bardzo trudno ustalić kto znajdował się w sterowni w chwili wybuchu.
„Na pamiętnej zmianie byli: naczelnik zmiany Sasza (Aleksandr) Akimow, Lenja (Leonid) Toptunow (SIUR), (Boris) Stolarczuk (SIUB), (Igor) Kirszenbaum (SIUT) oraz naczelnik zmiany na wydziale turbin. Powyższe pięć osób stanowiło zwykły, etatowy personel zmiany. Poza nimi w BSzCzU pozostałem ja wraz z (Siergiejem) Gazinem – to już łącznie siedem osób. Od pomiaru wibracji turbiny były co najmniej dwie osoby i co najmniej dwie osoby ze zjednoczenia „Dontechenergo”. Był też naczelnik zmiany wydziału elektrycznego (Aleksandr) Orlenko, jego zastępca (Aleksandr) Leleczenko, Diatłow… oraz kilku innych osób z wydziału adaptacji. Ogólnie było dużo ludzi. Była to normalna sytuacja w czasie przeprowadzania wszelakich testów[2]
Osoby które najprawdopodobniej znajdowały się w BSzCzU-4 w chwili wybuchu:

V. zmiana robocza:

Zespół odpowiedzialny za przeprowadzenie testu badania turbiny:

  • Anatolij Diatłow (ZGIS) – zastępca naczelnego inżyniera ds. eksploatacji bloków energetycznych nr III i IV.
  • Giennadij Mietlenko – autor elektrotechnicznej części eksperymentu ze zjednoczenia „Dontechenergo”
  • Grigorij Łysiuk – brygadzista z wydziału elektrycznego

Członkowie IV. zmiany roboczej (25 kwietnia 16:00 - 24:00)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1,0 1,1 1,2 Блочный щит - управление. ngpedia.ru. [dostęp 2018-04-01].
  2. Jurij Szczerbak: Czernobyl. 1987.