PWLRO „Piesczanoje płato”

Z Czarnobyl Wiki
To jest zatwierdzona wersja strony. To nie jest ostatnia jej wersja. Zobacz najnowszą wersję.
Skocz do: nawigacja, szukaj
„Piesczanoje płato”
«Песчаное плато»
Rodzaj
PWLRO.
Dane techniczne
Powierzchnia88 ha
Składowany materiałGleba
Eksploatacja1986
Objętość37 tys. m3
Aktywność190 GBq
Organ zarządzającyGSP Kompleks

PWLRO „Piesczanoje płato” (ros. ПВЛРО «Песчаное плато») – miejsce tymczasowego rozmieszczenia materiałów radioaktywnych, zlokalizowane w północnej części Zalewu Janowskiego na lewym brzegu rzeki Prypeć.

Położenie

PWLRO znajduje się na prawym brzegu rzeki Prypeć, 3,5 km na północny zachód od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jego zachodnia granica sąsiaduje z północno-wschodnimi obrzeżami miasta Prypeć.

Historia

Do wczesnych lat 70. na tych terenach znajdowały się zabudowania wsi Semichody które w trakcie postępującej rozbudowy Prypeci wyburzono. Przed wypadkiem w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej teren wraz z wodami Zalewu Janowskiego stanowił zaplecze rekreacyjne dla okolicznych mieszkańców. Plany dalszej rozbudowy miasta przewidywały że na tym terenie w połowie lat 90. powstanie kolejna VI mikrodzielnica[1]. W 1986 w czasie usuwania skutków wypadku teren ten o powierzchni 88 ha został wykorzystany jako PWLRO dla skażonej gleby z terenów miasta i okolic. Na terenie PWLRO znajdują się 82 miejsca rozmieszczenia odpadów promieniotwórczych typu okopowego oraz 8 miejsc pochówku typu „burta”. Łącznie na terenie składowiska znajduje się 37 tys. m3 odpadów o aktywności 190 GBq[2]. Odpady mają kontaktu z wodami gruntowymi[3].

Poziom wód gruntowych na tym obszarze waha się od 3.5 do 7 metrów[1]. Aby zapobiec wypłukiwaniu izotopów promieniotwórczych i ich dalszego rozprzestrzeniania, zdecydowano się ograniczyć wymianę wód miedzy zalewem a rzeką budując w północnej części zalewu groblę.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Aleksandr Postałowski: ПВЛРО "Песчаное плато" (ros.). postalovsky-a.livejournal.com. [dostęp 2017-02-27].
  2. W. W. Żylinski, W. M. Antropow, A. M. Szmojłow: Prakticzeskij opyt raboty GSP «Kompleks» po likwidacyi posledstwij katastrofy w czernobylskoj zonie; GSP «Kompleks», Ukraina, 2002.
  3. ПЗРО и ПВЛРО в зоне ликвидации последствий аварии (ros.). pripyat-city.ru. [dostęp 2017-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-28)].