PWLRO „Piesczanoje płato”

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj
„Piesczanoje płato”
«Песчаное плато»
Rodzaj
PWLRO.
Dane techniczne
Powierzchnia88 ha
Składowany materiałGleba
Eksploatacja1986
Objętość37 tys. m3
Aktywność190 GBq
Organ zarządzającyGSP Kompleks

PWLRO „Piesczanoje płato” (ros. ПВЛРО «Песчаное плато») – miejsce tymczasowego rozmieszczenia materiałów radioaktywnych, zlokalizowane w północnej części Zalewu Janowskiego na lewym brzegu rzeki Prypeć.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

PWLRO znajduje się na prawym brzegu rzeki Prypeć, 3,5 km na północny zachód od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jego zachodnia granica sąsiaduje z północno-wschodnimi obrzeżami miasta Prypeć.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do wczesnych lat 70. na tych terenach znajdowały się zabudowania wsi Semichody które w trakcie postępującej rozbudowy Prypeci wyburzono. Przed wypadkiem w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej teren wraz z wodami Zalewu Janowskiego stanowił zaplecze rekreacyjne dla okolicznych mieszkańców. Plany dalszej rozbudowy miasta przewidywały że na tym terenie w połowie lat 90. powstanie kolejna VI mikrodzielnica[1]. W 1986 w czasie usuwania skutków wypadku teren ten o powierzchni 88 ha został wykorzystany jako PWLRO dla skażonej gleby z terenów miasta i okolic. Na terenie PWLRO znajdują się 82 miejsca rozmieszczenia odpadów promieniotwórczych typu okopowego oraz 8 miejsc pochówku typu „burta”. Łącznie na terenie składowiska znajduje się 37 tys. m3 odpadów o aktywności 190 GBq[2]. Odpady mają kontaktu z wodami gruntowymi[3].

Poziom wód gruntowych na tym obszarze waha się od 3.5 do 7 metrów[1]. Aby zapobiec wypłukiwaniu izotopów promieniotwórczych i ich dalszego rozprzestrzeniania, zdecydowano się ograniczyć wymianę wód miedzy zalewem a rzeką budując w północnej części zalewu groblę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1,0 1,1 Aleksandr Postałowski: ПВЛРО "Песчаное плато" (ros.). postalovsky-a.livejournal.com. [dostęp 2017-02-27].
  2. W. W. Żylinski, W. M. Antropow, A. M. Szmojłow: Prakticzeskij opyt raboty GSP «Kompleks» po likwidacyi posledstwij katastrofy w czernobylskoj zonie; GSP «Kompleks», Ukraina, 2002.
  3. ПЗРО и ПВЛРО в зоне ликвидации последствий аварии (ros.). pripyat-city.ru. [dostęp 2017-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-28)].