Wypadek w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej
Ten artykuł jest dopiero zalążkiem większego hasła. Pomóż go rozbudować. |
Wypadek w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej | |
---|---|
Zniszczony blok energetyczny nr IV (Maj 1986) | |
Podstawowe informacje | |
Rodzaj zdarzenia | Wypadek jądrowy |
Państwo | ZSRR |
Miejsce | Ukraińska SRR Prypeć (miasto) |
Data | 26.04.1986 |
Czas | 1:23:47 (21:23:47 UTC) |
Ofiary śmiertelne | 31 |
Obszar objęty skażeniem | Od 125 000 do 146 000 km² |
Ludność objęta ewakuacją | > 350 0000 (w tym 115 000 ze strefy o promieniu 30 km od elektrowni) |
Skala INES | 7 (najwyższy) |
Wypadek w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej (znany również jako katastrofa w Czarnobylu lub katastrofa czarnobylska) – zniszczenie 26 kwietnia 1986 czwartego bloku energetycznego Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej położonej w pobliżu miasta Prypeć (Ukraińska SRR, obecnie Ukraina) w wyniku przegrzania rdzenia reaktora co w konsekwencji doprowadziło do wybuchu mieszaniny piorunującej[1] a następnie pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych uwolnionych do atmosfery w postaci gazów, aerozoli oraz drobin stopionego lub rozkruszonego paliwa[2]. Wypadek ten jest uważany za największy tego rodzaju w historii energetyki jądrowej, zarówno pod względem ofiar śmiertelnych, osób dotkniętych jej bezpośrednimi skutkami, jak i pod względem strat ekonomicznych. Uważana jest za jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES[3]
W wyniku wypadku 134 osoby zostały dotknięte chorobą popromienną w różnym stopniu. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób, w tym 115 tysięcy osób ze strefy o promieniu 30-kilometrów od elektrowni. W związku z konsekwencjami wypadku zmobilizowano znaczne zasoby, ponad 600 tysięcy osób wzięło udział w likwidacji jego następstw[4].
W ciągu pierwszych trzech miesięcy po wypadku śmierć poniosło 30 osób, kolejne 19 zgonów w latach 1987-2004 można przypisać jego bezpośrednim konsekwencjom. Wysokie dawki promieniowania na którego oddziaływanie byli narażeni członkowie służb ratowniczych oraz likwidatorów, spowodowały lub mogą spowodować dodatkowe 4 tysiące zgonów z powodu długotrwałych skutków promieniowania[5][6][7]. Liczby te są jednak znacznie niższe niż liczba ofiar katastrofy funkcjonująca w przestrzeni publicznej.
W przeciwieństwie do ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, wybuch przypominał bardzo potężną "brudną bombę" gdzie skażenie promieniotwórcze stało się głównym czynnikiem rażącym. Cząsteczki wyemitowane do atmosfery w wyniku wybuchu oraz wydobywającej się z wewnątrz reaktora pary wodnej, rozprzestrzeniały różne materiały promieniotwórcze, głównie radionuklidy jodu i cezu. Największe opady zaobserwowano na obszarach w pobliżu reaktora, oraz na terenach należących obecnie do Białorusi, Ukrainy i Rosji[8].
Wypadek ten stał się wydarzeniem o wielkim znaczeniu społecznym i politycznym dla ZSRR. Wszystko to pozostawiło określony ślad w przebiegu śledztwa w sprawie jego przyczyn. Podejście do interpretacji faktów i okoliczności wypadku zmieniło się z czasem i mimo upływu kilkudziesięciu lat nadal nie ma konsensusu co do przyczyn awarii. Większość naukowców i ekspertów za główną przyczynę wypadku uważa błędy projektu reaktora pierwotnie skonstruowanego w celu produkcji plutonu do celów militarnych. Chłodzenie lekką wodą i moderacja grafitem umożliwiła stosowanie jako paliwa naturalnego uranu, bez jego uprzedniego wzbogacania. Czyniło to z RBMK jeden z najekonomiczniejszych reaktorów. Jednak kombinacja ta oznacza również wzrost reaktywności przy zwiększaniu się ilości pary w rdzeniu reaktora, co utrudnia jego sterowanie i mogło doprowadzić do utraty stabilności reaktora. Właśnie ten defekt był jedną z przyczyn. Przyczyną wtórną były błędy proceduralne. W okresie ZSRR z powodów politycznych eksponowano głównie winę operatorów reaktora[9].
Spis treści
Elektrownia
Budowa elektrowni rozpoczęła się 1 lutego 1970. W 1986 w eksploatacji były cztery bloki energetyczne: nr I (1978), nr II (1979), nr III (1982) oraz IV (1984). W momencie wypadku trwała budowa kolejnych dwóch bloków nr V (ukończony w 70%) oraz nr VI, także o mocy 1 GW (3200 MW mocy cieplnej) każdy. Łącznie w 1986 elektrownia miała 12800 MW (energia cieplna) i 4000 MW (energia elektryczna).
Sytuacja przed wypadkiem
Ta sekcja jest dopiero zalążkiem, pomóż ją rozbudować. |
Przyczyny testu
Cele i warunki testu
Przebieg wypadku
Ta sekcj jest dopiero zalążkiem pomóż ją rozbudować. |
Pierwszy wybuch
Drugi wybuch
Relacje świadków
Relacja Jurija Treguba, naczelnika wcześniej zmiany podczas zeznań w Procesie Czarnobylskim:Usłyszałem głuchy huk. Pomyślałem że wirnik turbiny uległ uszkodzeniu. (...) Podskoczyłem i usłyszałem drugi huk, o wiele silniejszy. Poczułem że cały budynek się zatrząsł... zgasły światła. Po chwili włączyło się zasilanie awaryjne. (...) Część dachu maszynowni zawaliła się – prawdopodobnie coś na nią spadło (...) Przez wyrwę w dachu byłem w stanie dojrzeć niebo i gwiazdy, widzę że pod moimi stopami są fragmenty dachu i jakieś czarne drobiny, jakby kurz. Myślę – ... skąd pochodzi ten pył? Czy jest to bitum? Czyżby był tak wysechł na słońcu że przemienił się w pył? Wtedy zrozumiałem. To był grafit. (...) Przeszliśmy mijając gruzowisko... wskazałem na blask... pod moimi stopami. To jest Hiroszima – rzekł Diatłow. Przez dłuższy czas szliśmy dalej, w milczeniu. W końcu powiedział: Nawet w najczarniejszym koszmarze mi się to nie śniło. Był on... co mogę powiedzieć... wypadkiem ogromnych rozmiarów[10].
Sytuacja po wypadku
Akcja gaśnicza
Około godz. 1:26 zostaje powiadomiona zostaje pełniąca wówczas dyżur bojowy Zmilitaryzowana Jednostka Pożarnicza nr 2 (ВПЧ-2) odpowiadająca za ochronę przeciwpożarową elektrowni stacjonująca ok. 1200 m (ok. 800 w linii prostej) od budynku czwartego bloku. Po ok. dwóch minutach na miejsce dotarły trzy odziały (zastępy): autocysterna, autopompa i samochód wodno-pianowy AC-40 (Ural-375) pod bezpośrednim dowództwem por. Władimira Prawika (zmarł w wyniku ostrej choroby popromiennej 11 maja 1986) w liczbie 14-stu strażaków.
Po wstępnej ocenie sytuacji i rozmiaru pożaru zażądał wezwania na miejsce pożaru wsparcia z pobliskiej Samodzielnej Zmilitaryzowanej Jednostki Pożarniczej nr 6 (СВПЧ-6) stacjonującej w Prypeci ok 4100 m (ok. 3500 m w linii prostej) oraz Czarnobyla (PPCz-17) i Polesia (PPCz-31). Około 1:35 na miejsce docierają trzy zastępy (oddziały): dwie autocysterny AC-40 (ZIŁ-130) oraz samojezdna drabina pożarnicza AL-30 (ZIŁ-131) pod dowództwem por. Wiktora Kibenoka (zmarł w wyniku ostrej choroby popromiennej 11 maja 1986) w sile 10-ciu strażaków.
Na godzinę 1:35 na miejscu wypadku znajdowało się[11]:
- 176 osób należących do V zmiany roboczej elektrowni
- 268 pracowników budowlanych nocnej zmiany roboczej przy budowie III etapu elektrowni (budowa bloków nr V i VI)
- 23 pracowników ochrony wewnętrznej (WOChR)
Około 1:40 na miejsce docierają pierwsze oddziały Zawoowej Jednostki Pożarniczej nr 17 z Czarnobyla oddalonej około 18 km (ok. 14 km w linii prostej) od elektrowni a następnie jednostki z Polesia. W tym samym czasie dowództwo nad akcją gą przejął przybyły z Prypeci mjr. Leonid Tielatnikow.
Treść komunikatu w języku polskim | Treść komunikatu w języku rosyjskim | |
— Halo. Czy to WPCz-2? — Tak. — Co się tam u was pali? — Wybuch... w głównym budynku. Trzecim, czwartym... pomiędzy trzecim a czwartym blokiem. — Czy są tam jacyś ludzie? — Tak. ... — Zawiadomić wszystkich! — Zawiadomiłem! Naczelnika zawiadomiłem! — Tak wszystkich, wszystkich oficerów, cały korpus oficerski powiadomić! ... — Leonid Aleksejewicz? — Tak. — Halo. Prypeć, pali się dach trzeciego i czwartego bloku, doszło tam do awarii, wybuchu. — … mów! — Czy oni to potwierdzili? — Nie potwierdzili. Jedynie dyspozytor z Prypeci powiedział że doszło tam do wypadku. ... — Straż pożarna. — Halo, Iwanków? — Tak, tak.. —Wyjechaliście do Prypeci...Halo! — Tak, tak, słyszę. — Kierujcie się do elektrowni, dach trzeciego i czwartego bloku się pali! ... — Straż pożarna. — Halo, Polesie? — Tak. — Wyjeżdżajcie do elektrowni, dach trzeciego i czwartego bloku się pali! |
— Алло. Это ВПЧ-2? — Да. — Что у вас там горит? — Взрыв... на главном корпусе... между третьим и четвертым блоком. — А там люди есть? — Да! ... — Поднимай наш состав! — Поднимаю! Начальника поднял. — Всех, всех, весь офицерский состав, офицерский корпус поднимай! ... — Леонид Алексеевич? — Да — Алло. Припять, третий и четвертый блок, горит крыша в результате аварии, взрыва. — … Давай! — Так уже подтвердили? — Не подтвердили. Авария произошла у них. Это диспетчер Припяти сказала. — Пожарная охрана. — Алло. Иванков? — Да-да. — Значит, вы выезжаете в Припять…Алло! — Да-да я слышу. — На атомную станцию выезжаете. Там третий и четвертый блок, горит крыша. ... — Пожарная охрана. — Алло. Полесское? — Да. — Вы, значит, выезжаете на атомную станцию. Там горит крыша третьего и четвертого блока. |
- 1:26:03 – uruchomiono alarm pożarowy
- 1:28 – przybycie jednostek WPCz-2
- 1:35 – przybycie jednostek SWPCz-6
- 1:40 – dowództwo przejmuje Leonid Tielatnikow
- 2:10 – Ugaszono główne ogniska pożaru na dachu maszynowni
- 2:30 – Ugaszono główne ogniska pożaru na dachu hali głównej reaktora
- 3:30 – przybycie jednostek z Kijowa
- 4:50 – zlokalizowano główne ognisko pożaru
- 6:35 – Ostatecznie ugaszono wszystkie pożary na dachu maszynowni i hali głównej reaktora
Pierwsze reakcje
Około 1:32, do dyrektora elektrowni Wiktora Briuchanowa, przebywającego wówczas w swoim mieszkaniu w Prypeci zadzwonił naczelnik wydziału chemicznego informując go pożarze w elektrowni i że został po niego wysłany zakładowy autobus wyposażony w radiostację. Podczas jazdy korzystając z radiostacji skontaktował się z dyżurną telefonistką nakazując jej powiadomienie wszystkich służb o wypadku, zgodnie ze stosowną procedurą awaryjną.
Około 1:55, telefonicznie o wypadku zostaje poinformowany szef sztabu zakładowej obrony cywilnej Sierafim S. Worobjew i zostaje poproszony o pilne przybycie do elektrowni. W drodze ze swojego mieszkania spotyka I. sekretarza komitetu zakładowego partii – Siergieja Paraszyn, który również został powiadomiony o wypadku. Kiedy dotarli ono do biura dyrektora znajdowali się tam już I. sekretarz Komitetu Miejskiego w Prypeci – A. Wiesiełowski. Razem zeszli do podziemnego schronu Obrony Cywilnej znajdującego się pod elektrownią. Worobjew otworzył masywne drzwi. W schronie znajdował się dozymetr. Urządzenie wskazywało na skali maksymalny odczyt promieniowania tła. Widząc to dyrektor miał powiedzieć. "Ten instrument jest wadliwy. W naturze nie występują dawki". Worobjew powiadomił o wypadku oficera dyżurnego Sztabu Obrony Cywilnej w Kijowie a Briuchanow zaczął informować o sytuacji władze Wszechzwiązkowego Zjednoczenie Przemysłu „Sojuzatomeniergo” w Moskwie.
Promieniowanie
Przyczyny wypadku i dochodzenie
Straty ludzkie
Raport Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR) stwierdza, że objawy zespołu choroby popromiennej wykryto u 134 osób obecnych na miejscu wypadku 26 kwietnia 1986 (personelu elektrowni oraz służb ratowniczych). 29 z nich zmarło w wyniku napromieniowania, 1 od poparzeń oraz 1 w wyniku wybuchu. Ponadto podczas budowy Sarkofagu śmierć poniosło 11 osób. Najbardziej spektakularnym wypadkiem była uchwycona na filmie katastrofa śmigłowca, którego łopaty wirnika uderzyły o mało widoczne liny dźwigu; w wyniku czego cała załoga śmigłowca zginęła.
W ciągu ostatnich 30 lat NERR odnotował 122 przypadki białaczki wśród likwidatorów. 37 z nich mogło zostać wywołanych przez promieniowanie w Czarnobylu. Nie odnotowano wzrostu liczby zachorowań wśród innych typów onkologii wśród likwidatorów w porównaniu z resztą populacji.
W latach 1986-2011 spośród 195 000 rosyjskich likwidatorów zarejestrowanych w NRER około 40 000 osób zmarło z różnych przyczyn, podczas gdy ogólny wskaźnik umieralności nie przekroczył odpowiednich średnich wartości w populacji Federacji Rosyjskiej.
Według NRER na koniec 2015 r. 993 przypadków raka tarczycy u dzieci i młodzieży (w chwili wypadku), 99 może być związane z narażeniem na promieniowanie.
Przypisy
- ↑ Wybuchowa mieszanina gazowa wodoru z tlenem (2:1 objętościowo, 1:8 wagowo) lub powietrzem (2:5 objętościowo). Nazwa mieszanina piorunująca nawiązuje do jej właściwości wybuchowych. Po jej zapaleniu następuje gwałtowne spalanie wodoru (wybuch), produktem tej reakcji jest para wodna.
- ↑ Raport w sprawie następstw katastrofy w Czarnobylu; Zespół prezesa Państwowej Agencji Atomistyki do spraw Elektrowni Jądrowej "Żarnowiec"; Warszawa 1991, s. 21
- ↑ Międzynarodowa skala zdarzeń jądrowych i radiologicznych
- ↑ Chernobyl’s Legacy: Summary Report
- ↑ Чернобыль между домыслами и фактами. ibrae.ac.ru. [dostęp 2019-02-10].
- ↑ WHO/IAEA/UNDP: Chernobyl: the true scale of the accident. who.int. [dostęp 2019-02-10].
- ↑ prof. dr inż. Andrzej Strupczewski: Skutki zdrowotne awarii w Czarnobylu. atom.edu.pl. [dostęp 2019-02-10].
- ↑ WHO: Chernobyl’s Legacy:Health, Environmental and Socio Economic Impacts and Recommendations to the Governments of Belarus,the Russian Federation and Ukraine. who.int. [dostęp 2019-02-10].
- ↑ Mity i prawda o Czarnobylu. atom.edu.pl. [dostęp 2019-02-10].
- ↑ Радиоактивный процесс. 30 лет назад обвиняемых по делу об аварии на Чернобыльской АЭС судили прямо в зоне отчуждения. zona.media. [dostęp 2019-04-15].
- ↑ Annex J: Exposures and effects of the Chernobyl Accident (2000), s. 552 (tabela nr 10).