Janów (stacja kolejowa)

Z Czarnobyl Wiki
To jest nie tylko zatwierdzona wersja strony, ale również ostatnia jej wersja.
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pociąg pasażerski na bocznicy kolejowej stacji 
Budynek dworca kolejowego stacji

Janów (ros. Янов) – główna stacja kolejowa Prypeci położona na południe od miasta na terenach sąsiedniej wsi o tej samej nazwie, obsługująca ruch pasażerski (1925–86) oraz towarowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa stacji pochodzi od nazwy wsi Janów w pobliżu której została wybudowana. Została oddana do użytku w 1925 jako część trasy Koleji Południowo-Zachodniej. Od 1929 stała się częścią linii kolejowej Czernihów – Owrucz[1]. Od początku lat 70. XX wieku była intensywnie wykorzystywana przy budowie miasta Prypeć i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Położona na obrzeżach miasta pełniła funkcję głównej stacji zarówno dla ruchu pasażerskiego jak i towarowego[2]. Dla ruchu pasażerskiego obsługiwała także długodystansowy pociąg ekspresowy Chmielnicki – Moskwa, Moskwa – Chmielnicki oraz w okresie letnim Moskwa – Żytomierz, Żytomierz – Moskwa[3][4] oraz pociągi podmiejskie Czernihów – Janów – Czernihów oraz Janów – Owrucz – Janów. Pod koniec lat 80. planowano utworzenie nowego połączenia kolejowego Prypeć – Moskwa.

27 kwietnia 1986 ze stacji odjechały dwa spalinowe składy wywożąc ewakuowaną ludność. Do 29 kwietnia 1986 obsługiwała regularny ruch pasażerski, po tym czasie ruch pasażerski na tej trasie został zlikwidowany. W okresie budowy obiektu Ukrytije (maj – listopad 1986) stacja (jej cześć przeładunkowa) wykorzystywana była do obsługi pociągów towarowych przywożących sprzęt i materiały budowlane i konstrukcyjne.

Po 1986 na terenie stacji pozostawiono kilka składów i lokomotyw:

  • DR1P-057
  • DR1P-071
  • TGM4-2583
  • TEM2U-8515
  • TEM2U-8519
  • TEM2-6063

Trasa od stacji Semichody do Sławutycza została zelektryfikowana w 1988. Trasa Janów – Semichody jest częściowo zdemontowana[5]. Stacja została oficjalnie wykreślona z rejestrów 1 kwietnia 2003. W 2010 budynek stacji został odnowiony. Obecnie budynek stacji jest częścią kompleksu transportowego Państwowego Przedsiębiorstwa Czernobylsierwis

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura stacji składała się z trzech torów ładunkowych, torów stacyjnych, budynku posterunku ruchu. Na jej terenie znajduje się wieża ciśnień która w przeszłości zasilała żurawie kolejowe które były wykorzystywane do zaopatrzenia parowozów w wodę. W części przeładunkowej stacji znajdują się dwie suwnice bramowe służące do rozładowywania wagonów oraz peron towarowy. Ponadto znajdowały się tam także zbiorniki magazynowe dla paliw płynnych oraz magazyny dla innych towarów dla zakładów przemysłowych w mieście.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Radioactive Railroad: A journey through the Chornobyl Exclusion Zone. radioactiverailroad.com. [dostęp 2017-06-08].
  2. Yanov railway station. chernobylgallery.com. [dostęp 2015-06-08].
  3. The Ovruch to Chernihiv Rail Link (Radioactive Railroad)
  4. "Permanently Contaminated: The Railroad Graveyard" (Radioactive Railroad)
  5. Yanov Railway Station on chernobylzone.com.ua