Aleksandr Leleczenko

Z Czarnobyl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lelechenko.jpg

Aleksandr Grigorowicz Leleczenko (ros. Алексадр Григорьевич Лелеченко; ur. 26 lipca 1938 w Połtawie, zm. 7 maja 1986 w Kijowie) - zastępca kierownika działu elektrycznego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 26 lipca 1938 w Połtawie. W 1966 roku ukończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Kijowskiej. Pracę w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczął 31 marca 1975 roku na stanowisku kierownika zmiany w dziale elektrycznym. W 1980 roku awansował na zastępcę kierownika działu elektrycznego i brał on czynny udział przy rozruchu i konserwacji wszystkich bloków w elektrowni. Określany był mianem wzorowego pracownika za co został odznaczony medalem „Weterana pracy”.

26 kwietnia 1986

W czasie awarii 26 kwietnia 1986 roku Aleksander Leleczenko znajdował się na terenie elektrowni i wykazał się wtedy odwagą oraz poczuciem obowiązku, gdyż wraz z innymi elektrykami dokonali niezbędnych napraw wielu instalacji elektrycznych oraz wypuścili wodór z generatorów do atmosfery. W przypadku niewykonania tych prac istniało ryzyko wystąpienia eksplozji, która mogła uszkodzić turbiny generatorów. Pragnąc uchronić młodych elektryków przed bezużytecznym przebywaniem w strefie wysokiego skażenia promieniotwórczego, osobiście trzykrotnie wchodził do hali elektrolizy (panowało tam promieniowanie rzędu od 5 do 15 tysięcy rentgenów na godzinę) aby wyłączyć zawór dopływu wodoru w awaryjnych prądnicach. Brodząc po kolana w radioaktywnej wodzie, sprawdza stan instalacji elektrycznej, starając się wyłączyć pompy zasilające w wodę układ chłodzenia. Niemniej jednak po udzieleniu pierwszej pomocy w szpitalu w Prypeci, gdzie wstrzyknięto mu surowicę, Leleczenko natychmiast wraca do reaktora i pracuje tam jeszcze przez kilka godzin[1][2].

30 kwietnia został przyjęty na oddział szpitala w Kijowie. Szacuje się ze otrzymał dawkę ok 2,5 Sv.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł 7 maja 1986 roku w wyniku ostrej choroby popromiennej w szpitalu w Kijowie.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Pośmiertnie otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy, orderem Złota Gwiazda (dekret prezydencki nr 328/2006 z dnia 21 kwietnia 2006) oraz Krzyżem "Za odwagę" (dekret Prezydencki nr 298/1996 z dnia 26 kwietnia 1996 r.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. To,co wiem,posiąść może każdy.. photoblog.p. [dostęp 2017-06-09].
  2. Оголошується конкурс на проект скульптурної композиції, присвяченої Герою України Олександру Лелеченку. dazv.gov.ua. [dostęp 2017-06-09].